
W 72. rocznicę mordu dokonanego na polskich oficerach przez NKWD w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Kuropatach, Bykowni i wielu innych nieodkrytych jeszcze miejscach kaźni za wschodnią granicą była celebrowana w limanowskiej Bazylice Matki Boskiej Bolesnej uroczysta Msza Święta. Eucharystii przewodniczył katecheta Zespołu Szkół Samorządowych Nr 1 w Limanowej ks. Włodzimierz Chwałek. Wspomniał o tragicznych losach polskich oficerów w Katyniu , Charkowie, Miednoje, Bykowni. Zwrócił również uwagę na wyrok Trybunału w Strasburgu, który uchylił się od oceny rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej. Przywołując słowa Ojca Świętego
”Naród, który nie pamięta swojej historii, nie ma także swojej przyszłości” oraz słowa Józefa Piłsudskiego
” Naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości. I nie ma prawa do przyszłości,” podkreślił jak ważną sprawą jest znajomość tragicznych losów własnej Ojczyzny. Mszę Świętą poprzedził Apel Poległych w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Samorządowych Nr 1. Tę patriotyczną uroczystość uświetnił śpiew Chóru Chłopięcego pod batutą pani mgr Haliny Dyczek oraz orkiestra parafialna, którą dyrygował p. Józef Pajor. W uroczystości uczestniczyli licznie przedstawiciele limanowskich zakładów pracy, instytucji, a także delegacje szkół z pocztami sztandarowymi. Tradycyjnie już obecni byli harcerze z Zespołu Szkół Samorządowych Nr 1 oraz Drużyna Strzelecka z IV LO im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod komendą Stanisława Dębskiego.
Po Mszy Świętej delegacje władz samorządowych z Burmistrzem Miasta z p. Władysławem Biedą, przedstawiciele PiS, instytucji, szkół i organizacji społecznych złożyły wiązanki kwiatów przy pamiątkowej tablicy obok bazyliki, gdzie znajdują się urny z ziemią z miejsc kaźni.
Głównym celem organizowania uroczystości rocznicy katyńskiej jest zachowanie pamięci o tych, którzy oddali życie na „nieludzkiej ziemi” i popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy na temat „Golgoty Wschodu”. Wśród tych, którzy oddali życie na „nieludzkiej ziemi” jest limanowianin, policjant Wincenty Wiktorek, który przebywał w obozie w Ostaszkowe. W czasie likwidacji obozu został zastrzelony w Twerze i spoczywa na cmentarzu w Miednoje.
Autor: BB
Zdjęcia wykonał: Roman Szuszkiewicz