Mimo padającego deszczu i gradu 6 maja 2012 roku odbył się w Sękowej II Piknik Historyczny z okazji 97. rocznicy Bitwy pod Gorlicami. Była to się inscenizacja historyczna nawiązująca do fragmentów Bitwy pod Gorlicami z 2 maja 1915 roku. W inscenizacji wzięło udział około 180 rekonstruktorów w mundurach historycznych armii austro- węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej.
W widowisku można było zobaczyć elitarne grupy rekonstrukcji historycznej:
- armię rosyjską - "Moskali", którą prezentowali: 110 Komskiy pułk Piechty z Moskwy, 109 Wołźskij Pułk Piechty z Kowna, 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, 69 Riazański Pułk Piechoty z Lublina, 71 Bielewski Pułk Piechoty z Sosnowca, GRH Kampinos z Warszawy oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej – 21 Muromski Pułk Piechoty z Warszawy,
- armię niemiecką - "Prusaków" prezentowali: 33 Pułku Fizylierów z Moskwy, 45 Pułku Piechoty z Moskwy, 155 Pruskiego Pułku Piechoty z Ostrowa Wielkopolskiego, Wolsztyna - Ostrowska GRH, Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie, Stowarzyszenie Historyczne Prusy z Gdańska i Gdynii,
- armię austro - węgierską -prezentowali : 13 Pułk Piechoty z Krakowa, 40 Pułk Piechoty z Rzeszowa, GRH Artyleria z Przemyśla i Krakowa oraz gospodarze 20 Nowosądecki Pułk Piechoty – GRH Gorlice 1915.
- Ponadto w inscenizacji udział wzięli jako Kozacy członkowie Jeździeckiego Klubu Sportowego "Jaśmin" przy Stadninie Koni Huculskich "Gładyszów" w Regetowie wraz z końmi i wozem sanitarnym.
Organizatorami pikniku byli: Gmina Sękowa, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915 (inicjator całego pomysłu), Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Sękowa oraz Gminny Ośrodek Kultury Sękowa.
Wśród gości byli min. Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz przedstawiciele korpusu konsularnego i dyplomatycznego z sześciu krajów – Niemiec, Austrii, Rosji, Ukrainy, Węgier i Słowacji.
Na Piknik przyjechała 3 osobowa delegacja Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego "Ziemia Limanowska" w składzie: Marek Sukiennik - członek Zarządu i szef Komisji Rekonstrukcji Historycznej, Kazimierz Pasiut - szef Komisji Historycznej, Roman Szuszkiewicz - fotoreporter i korespondent wojenny, był obecny również członek Stowarzyszenia Józef Twaróg z synem.
W inscenizacji wziął udział - jako cesarsko - królewski żołnierz 20. Liniowego Nowosądeckiego Pułku Piechoty Księcia Henryka Pruskiego - sympatyk naszego Stowarzyszenia, Jacek Król.
Trudne, a nawet rzec można, ekstremalne warunki nie zniechęciły licznie przybyłych widzów. Przeszły bowiem 3 burze z wyładowaniami atmosferycznymi przy intensywnych opadach deszczu i gradu wielkości "zielonego groszku", a jednak wytrwaliśmy i na zakończenie uraczyliśmy się smaczną grochówką oraz bigosem z wojskowej kuchni polowej.
Pobyt w Sękowej zaowocował zawiązaniem obiecujących na przyszłość kontaktów z grupami rekonstrukcyjnymi, także tymi z zagranicy.
Operacja Gorlicka jest jedną z największych, a zarazem najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej. Wpłynęła ona w znaczny sposób na losy wojny, a w dalszej konsekwencji także na możliwość odrodzenia się Państwa Polskiego.
Wojska rosyjskie weszły do Galicji już w sierpniu 1914 roku. Ich pochód został zatrzymany dopiero po listopadowej bitwie pod Krakowem i grudniowej pod Limanową. Ostatecznie front zastygł w połowie stycznia 1915 roku. Wtedy też rozpoczęła się tzw. wojna pozycyjna. Wojska carskie, a naprzeciw nich austro- węgierskie utknęły na kilka miesięcy w okopach i rozbudowywały silnie linie swych umocnień polowych. Dla Austriaków sytuacja stawała się coraz bardziej krytyczna. Zdawali sobie sprawę z tego, że sami nie są w stanie pokonać Rosjan.
W połowie kwietnia 1915 roku został zatwierdzony przez dowództwo austriackie plan bitwy. O pomoc w działaniach zostały poproszone Niemcy.
Autor: Roman Szuszkiewicz
Zdjęcia wykonali: Roman Szuszkiewicz – Canon EOS 1000D i Marek Sukiennik – Nikon D7000, oraz: Kazimierz Pasiut - Sony.