
Czytając jego kazania, homilie, przemówienia – te z lat osiemdziesiątych, ma się nieodparte wrażenie, że ten młody jeszcze kapłan wręcz spieszył się, by zdążyć…By wypełnić dobrze swoje zadanie. Chyba nie doceniamy tak do końca jego osoby i ofiary. Jego brutalna śmierć, paradoksalnie, nie podzieliła jeszcze bardziej naszego społeczeństwa, ale zaczęła łączyć. Myślę, że nieco starsi ode mnie mogliby to potwierdzić. W najgorszych momentach i przed i po 1989 roku odwoływanie się do ks. Jerzego wprowadzało ostudzenie emocji, podczas przeróżnych debat i dyskusji. I jeszcze ten rok 2010. Akurat wtedy – 2 miesiące po straszliwej katastrofie smoleńskiej – przyszedł czas na warszawską beatyfikację. Ci, którzy zginęli w tupolewie z pewnością szykowali się na tę wspaniałą uroczystość. Na pewno czekał na nią zmarły Prezydent Lech Kaczyński, czego dowodem było jego serdeczne przemówienie podczas uroczystości na Żoliborzu, upamiętniających śmierć ks. Jerzego, w dniu 19.10.2009 roku.
Śmiem twierdzić, iż w naszym życiu publicznym zapominamy o dziedzictwie ks. Jerzego. Media wytwarzają przekonanie, iż jest on „własnością” Kościoła i tam należy o nim mówić i pisać. Natomiast jest nieco inaczej. Owszem Kościół cieszy się z tak wspaniałego błogosławionego i będzie o nim zawsze już przypominał. Jednakże ks. Jerzy jest także „własnością” Narodu, Państwa, Ojczyzny i Miasta Stołecznego. I w dzisiejszej dobie totalnego poróżnienia i rozdarcia z tej „własności” należałoby czerpać pełnymi garściami. Zamiast poniżać naród migawkami spod „strzechy biłgorajskiej”, czy nie należałoby przygotować mądre, ciekawe programy (także, a może szczególnie dla młodzieży) o tym wielkim Polaku – ks. Jerzym. Tylko czasem mam wrażenie, że ks. Jerzy ma jedną „skazę” – był księdzem… Piszę to wszystko na kilka dni przed rocznicą beatyfikacji, z wielką nadzieją, że zupełnie się mylę…..
Autor: ks. Robert
PS. Proponuję jeszcze kilka cytatów z kazań bł. ks. Jerzego Popiełuszki:
-„Nie możemy się dzielić na ludzi, którzy o wolność walczą i którzy na wywalczona wolność z założonymi rękami czekają.”
-„W pojednaniu musi być jeden cel, mianowicie dobro Ojczyzny i poszanowanie godności ludzkiej. Jeżeli wyciągasz rękę do pojednania, nie trzymaj w niej narzędzi do zadania cierpienia i bólu.”
-„Dialog staje się bezowocny, kiedy strony kierują się ideologiami, które są przeciwne godności ludzkiej, które w walce widzą główny motor historii, w sile źródło prawa, a w podziale ludzi na przyjaciół i nieprzyjaciół ABC polityki.”
-„Prawda jest niezmienna. Prawdy nie da się zniszczyć taką, czy inna ustawą.”
-„Bez względu na to jaki wykonujesz zawód jesteś człowiekiem.”