W niedzielę 19 sierpnia br. odbył się kolejny już Odpust Partyzancki poświęcony pamięci żołnierzy. Jak co roku, w Szczawie spotkali się dowódcy i żołnierze 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, aby wspominać swoich towarzyszy broni.?Uroczystość uświetnił udział Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej i Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.? Przy pomniku czynu partyzanckiego odegrano ?hymn państwowy. Przybyłych gości przywitał wójt Gminy Kamienica Władysław Sadowski.
W uroczystości z naszego okręgu limanowskiego udział wzięli między innymi Posłowie na Sejm RP Wiesław Janczyk i Anna Paluch?oraz przedstawiciele Kombatantów, a także starosta limanowski Jan Puchała, przedstawiciele Zarządu Powiatu Limanowskiego oraz Gminy Kamienica, wielu mieszkańców i przybyłych gości.
W uroczystości brały udział poczty sztandarowe:
1.Światowego Związku Żołnierzy AK 1 Pułku Strzelców Podhalańskich z Nowego Targu.
2.Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych z Nowego Targu.
3. Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żołnierzy AK w Krakowie.
4. Związku Żołnierzy AK - Zarząd Główny w Krakowie.
5.? Samoobrony Wileńskiej - Oddział Partyzancki Komara.
6. Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych w Limanowej.
7. Związku Kombatantów i byłych Więźniów Politycznych w Rabce.
8. Związku Kombatantów i byłych Więźniów Politycznych z Koła Mszanie Dolnej.
9.? Światowego Związku Żołnierzy AK z Koła w Dobrej.? 10.? Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szczawie.
Następnie odbył się Apel Poległych, ?a po nim Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej oddała salwę honorową. Po apelu poległych przedstawiciele organizacji kombatanckich, Wojska Polskiego i Straży Granicznej, parlamentarzyści oraz samorządowcy, uczniowie i mieszkańcy Szczawy złożyli ?przy pomniku?wiązanki kwiatów.
Następnie zebrani na czele z wojskiem i sztandarami przemaszerowali do drewnianego kościoła, obok którego odbyła się msza partyzancka za poległych i Ojczyznę.
W czasie II wojny światowej pod szczytami Wielkiego Wierchu mieściła się główna kwatera dowództwa I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, a okoliczne lasy były bazą dla polskiej partyzantki.
Przy kościele znajduje się niewielkie muzeum, a w nim stare przedmioty codziennego użytku i stroje pochodzące z okolicy.
Zdjęcia: Roman Szuszkiewicz