Autor: w.wojtas
Źródło: www.powiat.limanowa.plKonwent o koncepcjach rozwoju
Opublikowany w: Wydarzenia
–
01 września 2012
Na wstępie głos zabrała Czesława Rzadkosz jako przewodnicząca Konwentu Wójtów witając przybyłych gości a następnie głos oddała Staroście Limanowskiemu Janowi Puchale gospodarzowi spotkania.
Starosta nadmienił, iż tematyka spotkania jest bardzo ważna.
- Sprawa subregionów oraz możliwości finansowania nowej strategii, pozyskania nowych środków w perspektywie do 2020 r. wymaga wspólnego zaangażowania w przedsięwzięcie, gdyż inwestycje strategiczne powinniśmy razem tworzyć i razem przedstawiać - zaznaczył na początku Jan Puchała Starosta Limanowski.
Starosta nawiązał także do sprawy strategicznej drogi szybkiego ruchu co do której Powiat Gorlicki jest zgodny, aby przechodziła jak najbliżej Ujanowic, Łososiny Dolnej, Laskowej, tak aby uzyskać węzeł komunikacyjny w stronę Bochni i autostrady A4.
Następnie głos zabrał Stanisław Gorczowski Dyr. Wydziału Gospodarczego i Gospodarowania Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Limanowej który przedstawił projekty przygotowywane na dzień dzisiejszy w ramach Subregionalnego Programu Rozwoju są to m.in. :
1. Budowa wielofunkcyjnego szlaku uzdrowiskowego łączącego uzdrowiska i miejscowości aspirującego do miana uzdrowiska w powiatach: limanowskim, nowosądeckim i gorlickim wraz z budową infrastruktury towarzyszącej”
2. „Budowa ścieżek tematycznych obejmujących wioski tematyczne na terenie Powiatu Nowosądeckiego, Gorlickiego i Limanowskiego”
3. „Utrzymanie i wzrost dostępności do specjalistycznej opieki zdrowotnej świadczonej w szpitalach powiatowych oraz z opracowaniem i wdrożeniem programów profilaktycznych”
4. „Własna firma szansą na rozwój gospodarczy Subregionu Sądeckiego”
5. „Modernizacja i rozwój infrastruktury oraz poprawa jakości i dostępności usług świadczonych przez ośrodki kształcenia ustawicznego w Nawojowej, Gorlicach, Limanowej oraz Miasta Nowego Sącza”
6. „Wdrożenie programów rozwojowych w szkołach ogólnokształcących Powiatu Nowosądeckiego, Gorlickiego, Limanowskiego i Miasta Nowego Sącza w zakresie kompetencji kluczowych oraz doposażenie placówek w nowoczesne materiały dydaktyczne”
7. „Modernizacja i rozwój infrastruktury drogowej Subregionu Sądeckiego w celu wprowadzenia ruchu tranzytowego z miast oraz wzmocnienia atrakcyjności gospodarczej Subregionu”
8. „ Rozbudowa dróg powiatowych stanowiących połączenia Nowego Sącza i Powiatu Limanowskiego z uzdrowiskiem Wysowa – Zdrój i przejściem granicznym w Blechnarce oraz usprawniających połączenie komunikacyjne uzdrowisk Krynicy Zdroju i Wysowej Zdroju oraz potencjalnych uzdrowisk Poręby Wielkiej i Szczawy”
9. „ Wykorzystanie Wód Geotermalnych – budowa infrastruktury o funkcjach rekreacyjnych, leczniczych oraz wspierającej efektywność gospodarki”
10. „Poprawa Ochrony Środowiska Naturalnego” poprzez:
- budowę oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacji sanitarnej
- budowę ujęć wody
- budowę sieci wodociągowej
- budowę systemów skojarzonych energii odnawialnych w obiektach użyteczności publicznej
- opracowanie stadium uwarunkowań rozwoju obszarów NATURA 2000 jako dokumentu propagującego rozwój tych obszarów”
Następnie rozpoczęła się otwarta dyskusja.
Największe zainteresowanie wywołał temat odnoszący się do ostatniego spotkania Wójtów i Burmistrzów z Wojewodą Małopolskim, na którym Burmistrz Miasta Limanowa zaprezentował list intencyjny z pomysłem stworzenia stref rozproszonych, do którego przyłączyły się 3 gminy: Laskowa, Dobra i Tymbark oraz Miasto Limanowa. Zdecydowana większość uczestników tamtego spotkania nie kryła zaskoczenia oraz zupełnego braku wiedzy w na temat inicjatywy Burmistrza i kilku Gmin.
Rozpoczęła się ostra dyskusja dotycząca sensu realizacji pomysłu oraz powodów samej inicjatywy. Ostre słowa pod adresem Starosty Limanowskiego kierował Lech Nowak Wójt Gminy Tymbark. Na te słowa zareagował Władysław Pazdan Wójt Gminy Limanowa, który zaapelował o jednomyślność w działaniu wszystkich samorządów Powiatu Limanowskiego jak to miało miejsce dotychczas oraz prosił Lecha Nowaka o korzystanie z bogatego doświadczenia „starszych kolegów” samorządowców. Zdecydowanie apelował o to aby podczas wszelkich spotkań ważnych dla regionu prezentować jednomyślne stanowisko, nie jak miało to miejsce podczas spotkania z Wojewoda Małopolskim w ostatnim czasie.
Władysław Pazdan poruszył także sprawę projektu ścieżek rowerowych, zaproponował aby projekt rozszerzyć na tereny gminy Limanowa i Laskowa co uzyskało poparcie wszystkich uczestników spotkania.
Starosta podsumował, że oczywiście pomysł samorządów w sprawie strefy jest kreatywny, ale nierealny. Podjęto bowiem czynności odnośnie ewentualnej realizacji tej koncepcji i po rozeznaniu tematu u Marszałka i Wojewody oraz w Departamencie Polityki Regionalnej i Departamencie Funduszy Europejskich okazało się, że taka strefa rozproszona jest w obecnych definicjach absolutnie nie znana i nie byłoby też obecnie żadnej możliwości aby tego charakteru strefa mogła otrzymać zewnętrzne dofinansowanie. Wykonane czynności potwierdziły tylko podgląd zaprezentowany przez Wojewodę Małopolskiego na poprzednim spotkaniu Wójtów i Burmistrzów, iż pomysł strefy rozproszonej ma znikomą rację bytu.
Kłopoty z realizacją koncepcji stref rozproszonych omówił także Stanisław Gorczowski. Poinformował zebranych, że rozpoznano ten temat pod kątem - jak przygotowywać projekt dla takiego przedsięwzięcia. Podkreślił, że warto takich terenów szukać bezwzględnie. Pojęciem strefy rozproszonej zdziwieni byli pracownicy Departamentem Polityki Regionalnej Wyrażono tam zdziwienia dla takiej koncepcji a pojecie „strefy rozproszonej” skwitowano krótko: "takiego pojęcia nie znamy", obiecano także poszukiwanie przykładów z terenu Unii Europejskiej. Jeśli oczywiście taki przykład istnieje.
Dyrektor dodał, że na dzień dzisiejszy jest możliwość jedynie dofinansowanie strefy będącej skomasowanym obszarem przynajmniej 2 ha a dzielić je może najwyżej, przebiegająca droga.
Na koniec Stanisław Gorczowski podkreślił, że Departament Polityki Regionalnej wskazuje opieranie się na tym tradycyjnym pojęciu jakim jest strefa ekonomiczna.
Zdaniem Starosty Limanowskiego w projektach rozporządzeń dotyczących okresu programowania przewiduje się możliwość wsparcia przygotowania terenów do prowadzenia działalności gospodarczej , jednocześnie nie jest obecnie możliwe określenie szczegółowych parametrów, jakie te tereny powinny spełniać. Trzeba natomiast o te tereny zabiegać i zabezpieczyć je oraz wprowadzać zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego.
Głos w dyskusji zabrał także Wacław Zoń Zastępca Burmistrza Miasta Limanowa podkreślając, że pomysł utworzenia spółki dla obsługi strefy rozproszonej był po to, aby samorządy wspólnie stworzyły spółkę która tereny pod Strefę będzie wynajdywała.
Józef Oleksy z Regionalnego Stowarzyszenia Przedsiebiorców podkreślił iż najważniejsze to mówić w interesie wszystkich zebranych , docenił burze pomysłów ale zwrócił uwagę na wypowiadanie się jednym głosem władz lokalnych i przedsiębiorców, bo dzięki temu można więcej zyskać.
Przedsiębiorca dodał także , że spółka w przypadku strefy rozproszonej, wydaje się tylko podrożyć koszty funkcjonowania takiej strefy. Zapewnił, że przedsiębiorcy chcą współpracować i najważniejsza jest jednomyślność w działaniu.
Zdaniem Jana Puchały Starosty Limanowskiego spotkanie ostatecznie pozwoliło wyjaśnić powstałe niejasności po zaprezentowaniu listu intencyjnego podczas spotkania z Wojewodą Małopolskim przez Burmistrza Miasta Limanowa oraz Wójtów Gmin: Tymbark, Laskowa, Dobra. Analiza tej koncepcji oraz podjęte działania rozpoznawcze celem ewentualnej realizacji projektu "strefy rozproszonej" dowodzą, że tak naprawdę to jest brak możliwości powodzenia tego pomysłu na ten moment.
Kolejnym z punków spotkania było wystąpienie Adama Sołtysa Wójta Gminy Słopnice. Wójt zwrócił uwagę na problem dotyczący większości samorządów naszego powiatu a związany z brakiem nowelizacji Karty Nauczyciela. Koszty ponoszone przez samorządy w związku z brakiem reformy w tym akcie prawnym powodują olbrzymie obciążenie budżetów lokalnych. Bez zmian systemowych stopniowo następuje spowolnienie rozwoju i inwestycji samorządów gminnych na rzecz ponoszenia kosztów związanych z oświatą.
Ważnym wydarzeniem podczas ostatniego Konwentu był apel Jana Puchały Starosty Limanowskiegoskierowany do samorządowców. Starosta zwrócił uwagę na konieczność zastosowania ulg dla przedsiębiorców inwestujących w naszym powiecie oraz prowadzących już działalność gospodarczą.
Apel Starosty obejmował propozycję ulg dla przedsiębiorców polegających na obniżeniu podatków, opłat za wodę oraz ścieki.
- Tylko takimi metodami jesteśmy w stanie skutecznie walczyć z bezrobociem. Przedsiębiorcy otrzymując ulgę od samorządu mogą chętniej inwestować, stwarzajmy warunki dla progresu i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. To jest realne działanie zwiększające szanse na nowe miejsca pracy. Pomyślcie Państwo o przedsiębiorcach podczas uchwalania wysokości podatków oraz opłat o których dzisiaj mówiłem. Oczywiście przy wsparciu ze strony Starostwa poprze Powiatowy Urząd Pracy gdzie można uzyskać możliwości finansowe na stworzenie nowych miejsc pracy, staży i prac interwencyjnych. Tylko wspólnymi siłami możemy walczyć z bezrobociem .Przy współpracy samorządów gminy i miast, przy wsparciu mądrych decyzji rządowych i rozwiązaniach prawnych przychylnych przedsiębiorcy - zakończył Jan Puchała
Starosta Limanowski zaproponował także uczestnikom Konwentu Wójtów i Burmistrzów innowacyjne rozwiązania związane z wykorzystaniem energii UV i oświetlenia w technologii LED które pozwolą na oszczędności w zużyciu energii elektrycznej sięgające nawet 80% obecnych kosztów. Zaproszona przezStarostę znana firma z branży oświetlenia zaprezentowała swoją ofertę. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem i niekrytym zaskoczeniem przyjęli szereg innowacyjnych metod i produktów które przy stosunkowo niskiej cenie dają olbrzymie oszczędności także dla finansów publicznych.
O innowacyjnych propozycjach przedstawionych podczas Konwentu poinformujemy Państwa w odrębnej wiadomości.