Święto Owocobrania rozpoczęła Msza Św. w kościele parafialnym, następnie uczestnicy przeszli korowodem do Rynku w Łącku. Jest to typowo regionalna impreza z licznym udziałem zespołów folklorystycznych i orkiestr dętych.
Owocobranie stanowi prezentację dorobku kulturalnego i pracy rąk rolników oraz sadowników z całej gminy Łącko,? to impreza regionalna z udziałem zespołów folklorystycznych. Podobnie jak w poprzednich latach można było obejrzeć liczne stoiska poszczególnych sołectw gminy prezentujące ich dorobek, stoiska rolników i sadowników, a także twórców ludowych.
Uroczystego otwarcia? Święta Owocobrania oraz powitania zaproszonych gości dokonał gospodarz - Wójt Gminy Łącko Janusz Klag.?? Łąckie święto zaszczycili swą obecnością wspaniali goście, wśród których znaleźli się: Poseł Wiesław Janczyk, Poseł Józef Lasota, Poseł Arkadiusz Mularczyk, Starosta nowosądecki Jan Golonka, przedstawiciele z partnerskich gmin z
Petrovan na Słowacji i Szob na Węgrzech oraz z gminy Szydłów z wójtem Janem Klamczyńskim, oraz radni Gminy Łącko.
Jako pierwsza rozpoczęła koncert Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto z Łącka. Mogliśmy wysłuchać wielu wspaniałych utworów muzyki poważnej, rozrywkowej, regionalnej i marszowej. Publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami. Orkiestra niedawno zdobyła I miejsca w Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w grupie Orkiestr działających przy domach kultury i stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych. Plackami z jabłkami i śliwkami oraz owocami, wszystkich zgromadzonych częstowali członkowie Związku Podhalan oddział w Łącku.
Można było zobaczyć też prezentacje zespołów regionalnych: Zespół Regionalny im. Joszka Prihody z Petrovan i Górali Łąckich.
Oprócz występów integralną częścią imprezy?był Turniej Wsi, w którym drużyny z poszczególnych sołectw gminy walczą o miano najlepszej.
W czasie Turnieju można było obserwować wiele konkurencji takich jak: rzut beretem sołtysa na odległość, podnoszenie ciężarka 10 kg, nawlekanie igły w pozycji stojącej, przenoszenie worka ze zbożem na czas, zbijanie skrzynek, ujeżdżanie byka.
W trzech głównych konkursach, a więc w konkursie stoisk, placków i sportowym najlepszym okazało się sołectwo Łącko, które zdobyło w sumie 155 punktów i nagrodę Wójta w wysokości 5000 zł, drugie były Maszkowice (141 pkt i 3000 zł), a trzeci Zagorzyn (133 pkt i 2000 zł). Następnie wystąpił – Kabaret Skeczów Męczących.
Świętowanie zakończyła zabawa taneczna z zespołem Luz-Mu.
Impreza była zorganizowana jest przez Gminny Ośrodek Kultury wespół z władzami lokalnymi gminy Łącko.
Tekst i zdjęcia: Roman Szuszkiewicz