„Polonia Węgierska” to miesięcznik ukazujący się w Budapeszcie wydawany dla Polaków zamieszkujących piękną i przyjazną ziemię węgierską. Jest to oficjalny głos Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech. Ukazuje się cyklicznie, już od szesnastu lat(!), od jesieni 1995 roku, dzięki pomocy finansowej udzielanej co miesiąc przez budżet centralny państwa węgierskiego, a także dzięki wsparciu finansowemu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Senatu RP.
Jest to swoista kronika życia kulturalnego, religijnego, społecznego, gospodarczego, politycznego, sportowego mniejszości polskiej w kraju Bratanków, wzbogacona również o aktualne informacje z Polski. Periodyk pielęgnuje tysiącletnie więzy przyjaźni między narodami: węgierskim i polskim. Czytany jest w formie internetowej i drukowanej także przez rodowitych Węgrów, którym bliska jest nasza kultura.
W jubileuszowym, dwusetnym (!) już numerze „Polonii Węgierskiej”, z sierpnia br., ukazała się relacja autorstwa niżej podpisanego, z udziału delegacji Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Ziemia Limanowska” w odpuście w Derenku. Nasze uczestnictwo, gwoli prawdzie po raz pierwszy, na uroczystościach odpustowych, zostało dostrzeżone i uhonorowane artykułem opublikowanym w czasopiśmie ogólnokrajowym, wydawanym w stolicy zaprzyjaźnionego państwa. Zaszczyt do dla nas i szczególne wyróżnienie. Lipcowy wyjazd na Węgry, do Derenku, sprawił zatem, że nasze Stowarzyszenie wypłynęło na międzynarodowe wody. Bez krzty przesady. Oczywiście, istotną w tej kwestii była życzliwość kilku osób, Węgrów i Polaków. Niniejszym dziękuję im za to.
Zachęcam do lektury sierpniowego numeru „Polonii Węgierskiej”, wcześniejszych także, i niekoniecznie tylko mojej relacji. Jednocześnie gratuluję Zespołowi Redakcyjnemu i wszystkim osobom zaangażowanym i wspierającym tenże projekt, tak wspaniałego jubileuszu.
Serdecznie dziękuję Pani dr Agnieszce Janiec-Nyitrai, piastującej stanowisko Redaktor Naczelnej „Polonii Węgierskiej”, za umożliwienie podjęcia współpracy i opublikowanie artykułu.
Autor: Marek Sukiennik