O godzinie 15.30 wyrusza piesza pielgrzymka sprzed Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej do Kaplicy Łask w Mordarce (obecnie ul. Matki Boskiej Bolesnej). Na początku krzyż niesiony przez lektora oraz księża prowadzący – następnie ministranci i lektorzy, służba Maryjna, służba Papieska, siostry zakonne. Dalej procesję tworzył orszak złożony z obrazów, figur świętych i sztandarów, niesionych przez asystę w strojach ludowych. Obok szli alumni z Seminarium Duchownego w Tarnowie. Dalej - dwapoczty sztandarowe OSP w Limanowej i poczet sztandarowy Cechu Rzemiosł Różnych w Limanowej. Za nimi szła Limanowska Orkiestra Dęta, która przygrywała melodie kościelnych pieśni śpiewanych przez pielgrzymujący wierny lud. Dalej szło kilkudziesięciu księży i niesiono figurę Matki Boskiej Bolesnej. Pielgrzymkę zamykało kilka tysięcy rozmodlonych wiernych. Msza święta celebrowana była przez kilku księży przy ołtarzu polowym naprzeciwko historycznej dworskiej Kaplicy Łask z XVII w. Poniżej Kaplicy znajduje się cudowne źródełko z uzdrawiającą wodą - zwłaszcza w schorzeniach chorób wzroku. Pielgrzymów przywitał ks. Proboszcz Wiesław Piotrowski, a homilię wygłosił ks. Tomasz Kudroń z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W homilii nawiązał do ciągłego pielgrzymowania, jakie człowiek wykonuje – pielgrzymowanie, jakie zbliża nas do Stwórcy, do innych ludzi. W czasie wędrówki Bóg jest z nami, Bóg pragnie naszego szczęścia, łatwiejszego życia, a Maryja, którą tak czcimy w ten Wielki Odpust Limanowski, pomaga nam w życiu rozwiązywać problemy, przynosi ulgę w cierpieniu, wstawia się za nami grzesznymi u Boga. Nasza wdzięczność dla Boga za wielkie rzeczy wyraża się w uwielbieniu Marii przez pielgrzymowanie do Kaplicy Łask i do Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej.
Dlaczego jednak niektórzy mają w sobie tyle zawiści, zazdrości, nienawiści? Nie godzi się to ludziom pielgrzymującym, budującym pokój i niosącym w sobie choć trochę pokory. Droga do Boga i Marii wiedzie tylko poprzez pielgrzymowanie, modlitwę i pokorę.
Spory, kłótnie, zazdrość, nienawiść są to zjawiska, które zwalczymy z pomocą Jezusa Chrystusa - króla pokoju, nie załamujmy się - nie jest za późno na poprawę. W Piśmie Świętym jest napisane: nie róbmy zasadzki na sprawiedliwego – ponieważ on buduje pokój. Boże chroń nas od złych myśli i czynów, a życie nasze będzie wspaniałe i to dla wszystkich, a nagroda w niebie. Te i wiele innych myśli przytoczył w homilii Ks. Tomasz.
W czasie Mszy Świętej śpiewał chór Canticum Jubileum. Po Mszy świętej procesja w takim samym orszaku udała się do Bazyliki – wierni śpiewali pieśni, a przygrywała Limanowska Orkiestra Dęta. Słoneczna pogoda podkreślająca piękno przyrody dodatkowo stwarzała wrażenie, że jest za co Bogu i Matce Boskiej dziękować i należy cieszyć się każdą godziną przeżytą na tak pięknym świecie.
Autor: Walenty Rusin