Odpust na Rynku w Mszanie Dolnej
Opublikowany w: Wydarzenia
–
02 października 2012
Od dwóch lat Mszana Dolna ma swojego Patrona - na mocy Dekretu Stolicy Apostolskiej został nim w październiku 2010 roku św. Michał Archanioł, patronujący głównej mszańskiej parafii. Może nie wszyscy pamiętamy tamtą październikową niedzielę i uroczystości, którym przewodniczył Metropolita Krakowski Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz? To już historia, a jej nowe karty z wielkim Patronem, trzeba nam, dziś tu żyjącym, pisać na bieżąco, każdego dnia.
Nie mieliśmy tradycji wspólnego świętowania i trzeba ze smutkiem także i dziś powiedzieć, że wciąż tej tradycji jeszcze się nie dorobiliśmy. A trzeba i powinniśmy w tym dniu świętować i radować się wspólnie - już w roku ubiegłym były podejmowane próby zaangażowania w święto Miasta wielu naszych mieszkańców, odzew jednak był znikomy i plany trzeba było odłożyć "ad acta" Prawdą jest, że nie mieliśmy też odpowiedniego miejsca na świętowanie. Dziś już takowe mamy i nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotowania do Święta Miasta AD 2013 rozpocząć już dziś.
Ale póki co, kilka zdań o patronalnym święcie Parafii i Miasta w minioną sobotę - 29 września. Od wielu lat po raz pierwszy odpustowe uroczystości odbyły się w sam dzień poświęcony Archaniołom Michałowi, Rafałowi i Gabrielowi. Po raz pierwszy też Suma Odpustowa "wyszła" poza mury świątyni św. Michała Archanioła. Na dopiero co zrewitalizowanym Rynku stanął polowy ołtarz, któremu patronował Michał Archanioł i Jego zawołanie " Quis ut Deus" Tuż po godzinie 11 uroczysta procesja wyruszyła z kościoła w stronę ołtarza na Rynku.
Odpustowej Sumie przewodniczył Ksiądz Infułat Stanisław Olszówka z Zakopanego, zaś współcelebransami byli ks. Marek Wójcik - dziekan dekanatu mszańskiego, ks. Stanisław Jania pochodzący ze Słomki, o. Norbert Bajorek - kapelan Sióstr Franciszkanek, ks. Robert Krzysztofiak, również pochodzący z Mszany Dolnej, ks. Jan Zając ze Śnieżnicy, ks. Marian Krzystek - proboszcz z Raby Niżnej, ks. dr Tadeusz Mrowiec - proboszcz z parafii Miłosierdzia Bożego, ks. Piotr Róg - wikariusz z Niedźwiedzia i Gospodarz uroczystości - ks. Jerzy Raźny, proboszcz parafii św. Michała w Mszanie Dolnej. Trzeba w tym miejscu podkreślić obecność bardzo wielu kapłanów z ościennych parafii mszańskiego dekanatu, ale też Gości spoza Diecezji Krakowskiej - kapłanów z Jurkowa i proboszcza Bazyliki MB Bolesnej z Limanowej ks. dra Wiesława Piotrowskiego.
Odpustowa Suma miała wyjątkowo barwną oprawę liturgiczną - śpiewał Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka pod batutą Piotra Wójcika, grała Orkiestra Dęta O.S.P w Mszanie Górnej prowadzona przez kapelmistrza Michała Myszę, śpiewały dziewczynki ze scholki parafialnej, byli harcerze i zagórzanki w tradycyjnych góralskich strojach. Nie mogło zabraknąć sztandarów - swoje poczty wystawiły obie jednostki O.S.P z Mszany Dolnej i Górnej. Był też ten najważniejszy tego dnia - sztandar Miasta Mszana Dolna ze św. Michałem , Patronem Mszany Dolnej na jednej stronie i historycznym herbem Miasta na drugiej stronie, niesiony przez radnych miejskich.
Przed końcem uroczystości na Rynku, główny celebrans odebrał z rąk Przewodniczącego Rady Parafialnej Jerzego Łabuza i Burmistrza Miasta Tadeusza Filipiaka, pamiątkowy medal wybity z okazji ogłoszenia św. Michała patronem Mszany Dolnej.
Ostatnim punktem sobotniego święta była procesja z Rynku do kościoła św. Michała. Podniosłe "Te Deum laudamus" i błogosławieństwo zakończyło nasze świętowanie.
I na koniec podziękowania dla tych, którzy przyczynili się, by to święto wypadło godnie i pięknie - i tak słowo "dziękujemy" należy się pracownikom MOK-u, dyrektorowi ZGK, radnym miejskim za pomoc przy budowie ołtarza, funkcjonariuszom Straży Miejskiej i Policji, p. Adamowi Chorągwickiemu za piękne kwiaty do dekoracji ołtarza. A na koniec podziękowania dla tych spośród mieszkańców naszego miasta, którym chciało się przyjść w sobotę, mimo że był to zwykły, roboczy dzień, na godz. 11.oo i uczestniczyć w tej podniosłej i ważnej dla nas wszystkich uroczystości.