Festyn Aktywności Lokalnej: przedsmaki i poszlaki - podsumowanie
Opublikowany w: Wydarzenia
–
29 października 2012
W dniach 20-21 października 2012 roku, na terenie Gmin Tymbark i Dobra, odbył się Festyn Aktywności Lokalnej: przedsmaki i poszlaki. Organizatorami przedsięwzięcia byli mieszkańcy obu gmin, należący do projektu 50+ Nowy Wiek Kultury oraz Teatr Nowy w Krakowie. Wspomniany projekt, realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma na celu aktywizację osób w wieku 50+ i umożliwienie międzypokoleniowej wymiany doświadczeń z młodzieżą - poprzez organizowanie różnego typu interaktywnych warsztatów, spotkań czy wystaw - jak również ukazanie lokalnej społeczności problemów, na jakie natrafiają w swoim codziennym życiu osoby starsze.
Dwudniowa impreza rozpoczęła się odsłonięciem przed budynkiem Biblioteki Publicznej w Tymbarku herbu Gminy, wykonanego własnoręcznie (z kamieni) i pomalowanego na niebiesko-żółte barwy, przez członków projektu. Obok „budowli” przytwierdzone zostaną tablice, na których spisane są legendy związane z tymbarskimi ziemiami. Uroczystego odsłonięcia dokonał Pan Wójt Lech Nowak wraz z Panią Stanisławą Urbańską, jedną z głównych inicjatorek przedsięwzięcia.
Następnie wszyscy przybyli goście zaproszeni zostali do Biblioteki, gdzie czekały już na nich kolejne atrakcje, składające się na całość programu przewidzianego na słoneczne, sobotnie popołudnie. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Muzycznej w Tymbarku, którzy w humorystyczny sposób odegrali kilka utworów. Nie mniej interesujący i wesoły okazał się występ dzieciaków z Przedszkola Samorządowego w Tymbarku, które śpiewem i tańcem zachęciły całą publiczność do wspólnej zabawy. Z krótkim recitalem zaprezentował się także chór parafialny z Tymbarku, którego wielu członków należy do projektu. Podczas imprezy przedstawiono artystów w wieku 50+ (z Gmin Tymbark i Dobra) i otwarto wystawę, prezentującą ich dzieła, którą przybyli goście podziwiali z wielkim zainteresowaniem. Wśród eksponatów znalazły się m.in. obrazy, rzeźby, prace rękodzielnicze: kompozycje kwiatowe, hafty, wyroby z włóczki.
Ostatnim punktem programu pierwszego dnia imprezy był spektakl w wykonaniu artystów z Teatru Nowego w Krakowie pt. Griga.
Drugi dzień Festynu odbywał się już w Parku w Dobrej, gdzie jedną z głównych atrakcji okazało się wspólne gotowanie z Robertem Makłowiczem. Nie zabrakło także licznych konkursów kulinarnych i sportowych jak również występów artystycznych, a wieczorową porą nastąpiła uroczysta gala i zamknięcie finału imprezy.
Źródło: www.tymbark.pl