Autor : E.Majda
Źródło: www.powiat.limanowa.plProjekt zakończony. Solary oddane
Opublikowany w: Wydarzenia
–
07 listopada 2012
5 listopada w Szpitalu Powiatowym odbyło się spotkanie oficjalnie kończące projekt pn. Montaż instalacji solarnej dla Szpitala Powiatowego w Limanowej. Projekt był współfinansowany ze środków unijnych. Wartość całkowita projektu wyniosła 2 214 096,70 zł, z czego wartość dofinansowania 1 704 040,90 zł.
Realizacja projektu przebiegała w dwóch etapach. Pierwszym z nich był montaż 69 kolektorów słonecznych na dachu istniejącego budynku technicznego dla szpitala, który użytkowany jest miedzy innymi jako kotłownia i stacja trafo oraz 112 na wolnostojącej konstrukcji stalowej, co daje łączną liczbę 181 kolektorów słonecznych. Drugim etapem było połączenie obydwu zespołów kolektorów w piwnicy budynku kotłowni, gdzie umieszczony został wymiennik ciepłej wody użytkowej.
Marcin Radzięta Dyrektor Szpitala przywitał wszystkich zaproszonych gości a w śród nich przedstawicieli Powiatu Limanowskiego: Starostę Limanowskiego Jana Puchałę, Wicestarostę Limanowskiego Franciszka Dziedzinę, Członka Zarządu Powiatu Limanowskiego Mieczysława Urygę, Sekretarza Powiatu Limanowskiego Andrzeja Matlęga oraz wszystkich zgromadzonych gości.
Oprócz tych wszystkich danych technicznych, oszczędności – tak ważnych w sytuacji, gdy w służbie zdrowia liczony jest każdy grosz, jest jeszcze ważny aspekt tej inwestycji. Pokazuje ona, iż potrafimy w Powiecie Limanowskim korzystać z innowacyjnych technologii z korzyścią dla nas wszystkich jako korzystających ze środowiska naturalnego.
Dlatego dziękując wszystkim tym, którzy przysłużyli się do wykonania tych instalacji solarnych, tu w Szpitalu, proszę zarazem o dalsze wsparcie naszego regionu. Limanowszczyzna z ogromnym zapleczem młodych, wykształconych ludzi potrzebuje wsparcia ze strony Małopolski i władz centralnych, aby uwolnić swój entuzjazm i możliwości. - Powiedzieli w wystąpieniu Jan Puchała Starosta oraz Franciszek Dziedzina Wicestarosta. Dyrektor Radzięta przedstawił zgromadzonym gościom prezentację w której zawarto opis funkcjonowania szpitala a także opis montażu solarów:
… montaż solarów na dachu istniejącego budynku gospodarczego szpitala nie spowodował zmiany w funkcji użytkowania budynku, nie było również ingerencji w konstrukcje istniejącego budynku z wyjątkiem niezbędnych przejść technicznych w ścianach wynikających z technologii projektu instalacji wewnętrznych. Kolektory umieszczone są na dachu stanowią zwarte grupy łączone po około 7 sztuk o długości modułu około 9 m. Wystają ponad poziom części niższej istniejącego dachu o około 1 m, ale nie mają wpływu na zacienienie innych budynków.
Metalowa konstrukcja, na której znajduje się 112 solarów znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie budynku kotłowni. Konstrukcja ta ma wymiar w rzucie około 45,6 m na 18,9 m, wysokość 4,5 m. Konstrukcja ta jest niezadaszona, nie koliduje z istniejącymi drogami wewnętrznymi. Utrzymany jest wolny przejazd pod konstrukcją. Całość projektowana była z myślą o minimalnej ingerencji w istniejące zagospodarowanie terenu.
Prace związane z realizacją pierwszej części projektu trwały do grudnia 2011 roku, pozostała część prac wiązała się z wykonaniem całej instalacji solarnej.
We wrześniu przeprowadzona została analiza pracy instalacji ciepłej wody użytkowej , z której wnika , że w słoneczny dzień 50 % ciepłej wody podgrzewa instalacja solarna , natomiast 50 % ogrzewane jest tradycyjnie gazem. Przy pochmurnej pogodzie szacuje się że kolektory będą podgrzewać około 10-20 % wody zużywanej przez szpital…
Po zakończeniu przemówień i prezentacji zaproszono gości do przejścia pod solary. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Starosta Jan Puchała oraz Dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej Marcin Radzięta. Kapelan Szpitala Ks.Janusz Bociek udzielił błogosławieństwa i poświęcenia nowych solarów.