5 listopada bieżącego roku odbył się XII Powiatowy Przegląd Poezji i Piosenki Patriotycznej. Został on zorganizowany przez Starostwo Powiatu Limanowskiego, II Liceum Ogólnokształcące im. Legionów Józefa Piłsudskiego w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej, a także Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Łososinie Górnej.
„To, co przeżyło jedno pokolenie,
Drugie przerabia w sercu i pamięci”
Artur Oppman
Również w tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, ten patriotyczny przegląd, mający charakter konkursowy zgromadził liczne grono uczestników: 46 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Limanowej, a także z Tymbarku, Mszany Dolnej i Szczyrzyca.
Przegląd zaszczycili swoją obecnością goście: Franciszek Dziedzina – wicestarosta Powiatu Limanowskiego, Mieczysław Uryga – członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, Janusz Guzik – prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Łososinie Górnej, Julian Franczyk – dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Limanowej, Jacenty Musiał – radny Powiatu Limanowskiego, a także Stanisław Golonka – inicjator konkursu, przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta.
Od samego początku Przegląd (od 2000 r.) odbywał się w budynku, mieszczącym łososińskie szkoły, usytuowanym w pobliżu Pomnika Legionistów, upamiętniającego wymarsz w 1914 roku 29 strzelców, młodych patriotów, z limanowszczyzny do krakowskich Oleandrów, gdzie formowały się Legiony Józefa Piłsudskiego. Tegoroczna edycja Przeglądu odbyła się już w innym miejscu, ale też w miejscu szczególnym: w szkole, której patron – Jan Paweł II może stanowić zarówno wzór patrioty, niezwykle pięknie praktykującego miłość ojczyzny, jak i poety, którego pragnieniem było „mową jak sztandar wyśpiewać dzieje”. W tym roku po raz pierwszy Przegląd odbył się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej im. Jana Pawła II, do którego zostało włączone II Liceum Ogólnokształcące im. Legionów Józefa Piłsudskiego.
Uroczystego otwarcia XII Powiatowego Przeglądu Poezji i Piosenki Patriotycznej dokonała Grażyna Szumilas – dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej. Powitała ona wszystkich przybyłych na ten patriotyczny konkurs: szacownych gości, sympatyków przeglądu, współorganizatorów, młodzież stającą w konkursowe szranki, nauczycieli - opiekunów przygotowujących młodzież do artystycznych występów i sprawujących nad nią opiekę, a także jurorów. W swoim wystąpieniu pani Dyrektor nawiązała do idei tego Przeglądu, związanej z pielęgnowaniem tradycji legionowej. Zwróciła również uwagę na urzeczywistniającą się w nim łączność pokoleniową, wyrażoną w słowach Artura Oppmana: „To co przeżyło jedno pokolenie, / Drugie przerabia w sercu i pamięci”.
Głos zabrali także goście, którzy w swoich wystąpieniach podkreślali wagę tego międzyszkolnego konkursu, jego patriotyczną wymowę i integracyjny wymiar, a także wyrażali uznanie zarówno dla młodzieży w nim uczestniczącej, jak i tych wszystkich, którzy przyczynili się do jego organizacji.
„Kwiatami polskimi” Juliana Tuwima w wykonaniu Beaty Chlipały z I LO rozpoczęły się konkursowe występy. Po każdych pięciu recytacjach następowały występy solistów bądź zespołów. W kategorii żywego słowa wystąpiło 29 recytatorów, a w kategorii wokalno-instrumentalnej 9 zespołów. W repertuarze przeważały utwory klasyków – twórców znanych i cenionych, między innymi, takich jak: Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Karol Wojtyła, Leopold Staff, Julian Tuwim, Krzysztof Kamil Baczyński, Wisława Szymborska. W wykonaniu zespołów i solistów można było usłyszeć między innymi: „Pieśń kronika” Marka Grechuty, piosenkę „Buty”, „Mury” Jacka Kaczmarskiego, a także piosnkę „Panna pszeniczna”.
Występy uczestników oceniała komisja artystyczna w składzie: Michalina Słowiak
– polonistka, Jolanta Szyler – kierownik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Miasta Limanowa, Krzysztof Młynarczyk – Prezes Chóru Canticum Iubilaeum
– przewodniczący Jury oraz Leszek Mordarski – nauczyciel wiedzy o kulturze.
Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
GRAND PRIX
Dla Zespołu Instrumentalno – Wokalnego CONSONANS z Zespołu Szkół nr 1 w Limanowej za wykonanie utworu „Pieśń kronika” Marka Grechuty
W kategorii wokalno – instrumentalnej:
I miejsce
dla Zespołu II LO w ZSTiO za piosenkę „Buty”
II miejsce ex equo
dla Kaciczak Anny z ZS nr 1 w Mszanie Dolnej za „Warszawiankę” a capella
oraz dla Sławomira Kurka oraz Przemysława Muchy z ZSTiO za „Mury” J. Kaczmarskiego
III miejsce ex equo
dla Pociechy Joanny z I LO za „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”
oraz dla Klaudii Miśkowicz z I LO za piosenkę „Panna pszeniczna”.
Wyróżnień w tej kategorii nie przyznano.
W kategorii żywego słowa:
I miejsce ex equo
dla Twaróg Dominiki i Kamińskiej Magdaleny z I LO za interpretację i wykonanie „Gawędy o miłości ziemi ojczystej”
oraz dla Krystyny Jedleckiej z ZS nr 1 za utwór „ Ballada” Czesława Miłosza
II miejsce ex quo
dla Beaty Chlipały z I LO za wykonanie fragmetów „Kwiatów polskich” Juliana Tuwima
oraz Agnieszki Michalak z ZSP Mszany Dolnej za wykonanie „ Przechodniu powiedz Ojczyźnie”
III miejsce ex equo
dla Agnieszki Giemzik z I LO za utwór „Do matki Polki”
dla Michała Grzegorzka z ZSTiO za utwór „Litania o Matce Boskiej”
dla Joanny Górszczyk z ZS nr 1 za utwór „ Obóz głodowy pod Jasłem”
Wyróżnienia dla:
Beaty Pachowicz z II LO w ZSTiO
Karoliny Kukli z I LO
Joanny Jasicy z II LO
Zuzanny Majeran z I LO
Tomasza Florka z ZS nr 1
Jakuba Żaka z ZS Tymbark
Dzięki hojności i życzliwości sponsorów wszyscy uczestnicy i goście mogli zostać podjęci poczęstunkiem, a laureatom zostaną wręczone nagrody podczas patronalnego święta II LO noszącego imię Legionów Józefa Piłsudskiego, które odbędzie się 8 listopada bieżącego roku.
Nagrody dla laureatów zostały ufundowane przez życzliwych sponsorów: Starostwo Powiatu Limanowskiego, Bank Spółdzielczy w Limanowej, Jacentego Musiała – radnego Powiatu Limanowskiego, Marię Szubryt – emerytowaną nauczycielkę II LO , Juliana Franczyka – dyrektora Centrum Kształcenia Ustawicznego, a także Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Łososinie Górnej. Pomoc w przygotowaniu Przeglądu okazali: Rada Rodziców II LO, Stanisław Golonka
– inicjator konkursu, Janusz Guzik i Jan Koza - reprezentujący Akcję Katolicką oraz Zdzisław Puch – właściciel Jackówki.
Gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom XII Powiatowego Przeglądu Poezji i Piosenki Patriotycznej, nauczycielom-opiekunom, gościom, jurorom i sponsorom.
Źródło: www.miasto.limanowa.pl