Test i zdjęcia: Walenty Rusin
Uroczysta Sesja Rady Miasta
Opublikowany w: Wydarzenia
–
08 listopada 2012
Z okazji 94. rocznicy odzyskania niepodległości w dniu 8.11.2012 r. w Limanowskim Domu Kultury odbyła się uroczysta otwarta sesja Rady Miasta Limanowa pod przewodnictwem Ireny Grosickiej, która rozpoczęła się o godzinie 11.00 wprowadzeniem na scenę sztandaru Urzędu Miasta Limanowa i wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski. Pani przewodnicząca przywitała przedstawicieli władz starostwa – Franciszka Dziedzinę, komendanta PSP – Grzegorza Janczego, komendanta KPP w Limanowej Roberta Hahna, burmistrza Limanowej Władysława Biedę, dyrektorów szkół, dyrektorów przedszkoli i innych placówek oraz imiennie radnych Rady Miasta.
Następnie radny Stanisław Golonka wygłosił obszerny referat historyczny, w którym podkreślił wartości patriotyczne – patriotyzm w pracy, patriotyzm w walce, przypomniał również wiele wybitnych postaci historycznych z naszego regionu, które wsławiły się walką o wolną ojczyzną. Wzajemny szacunek, współpraca, powoduje budowanie dobra wspólnego, jakim jest wolna bogata ojczyzna. W referacie wspomniał również radny Golonka o odzyskaniu wolności przez Polskę i Europę dzięki Solidarności. Po obszernym i przepojonym patriotyzmem referacie radnego na scenę poproszono osoby do odznaczenia. Związek Inwalidów Wojennych i Wojskowych oddział Limanowa wystąpił do Rady Okręgowej ZIWiW w Krakowie, na wniosek której Rada Krajowa ZIWiW w Warszawie przyznała odznaczenia „Za udział w walkach obronnych 1939 roku”. Osoby odznaczone przedstawił obszernie prezes limanowskiego oddziału ZIWiW – Andrzej Stanisz. Odznaczenia wręczali pani przewodnicząca Irena Grosicka i burmistrz Władysław Bieda.
Osoby odznaczone to:
Zofia Grabarska urodzona we Lwowie – przeżyła zsyłkę na Sybir – obecnie mieszka Skrzydlnej,
Stefania Miernik urodzona w Sowlinach, obecnie mieszka w Limanowej – w czasie II wojny światowej pracowała w konspiracji. Jej nieżyjący już mąż przeżył obóz koncentracyjny w Oświęcimiu.
Henryk Wąsowicz – żołnierz Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, walczył w czasie okupacji na terenie powiatu limanowskiego.
Kazimierz Romaniuk – żołnierz I armii im. Tadeusza Kościuszki – przeszedł szlak wojenny II wojny światowej od Lenino do Włoch. Wszystkie odznaczone osoby przekroczyły 90. rok życia – należy im pogratulować samopoczucia i życzyć zdrowia i długich lat życia, żeby dawali żywą lekcję historii.
Następnie rozpoczął się program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Samorządowych nr 2 w Limanowej. Było to piękne widowisko historyczne przedstawiające moment odzyskania niepodległości Polski w 1918 roku – przeplatane wierszami, piosenkami żołnierskimi i pieśniami historycznymi. Młodzież ubrana była w historyczne stroje, ale nie zabrakło także ludowych strojów. Bardzo wzruszające przedstawienie – pięknie ukazujące ówczesną rzeczywistość – pogratulować młodzieży i nauczycielom przygotowującym całą inscenizację. Po programie artystycznym przewodnicząca Irena Grosicka zabrała głos, gratulując występu młodzieżowemu zespołowi, a następnie zakończyła uroczystą sesję Rady Miasta.