Jednomandatowe okręgi wyborcze w Gminie Limanowa

Dnia 25 września bieżącego roku Rada Gminy Limanowa podjęła uchwałę, poprzez którą dokonany został podział Gminy Limanowa na 21 jednomandatowych okręgów wyborczych, ustalone ich granice i numery oraz liczba radnych wybieranych w każdym okręgu.
W miejsce 3 okręgów wyborczych, na jakie do tej pory była podzielona Gmina Limanowa, wprowadzono 21 okręgów – zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 (Kodeks wyborczy), która wprowadziła zasadę, że w okręgu wyborczym, który tworzony jest w celu wyboru rady gminy wybierany jest jeden radny.
Komentarz autora 
W procedurze wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w naszej gminie martwi mnie kilka rzeczy. Po pierwsze jednomandatowe okręgi wyborcze powinny wzmocnić demokrację w społecznościach lokalnych. W Gminie Limanowa natomiast wygląda na to, że chce się je wprowadzić przy jak najmniejszym udziale mieszkańców: nie wiadomo mi nic na temat konsultacji społecznych dotyczących okręgów wyborczych, na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznych trzeba dość dokładnie szukać, żeby w ogóle znaleźć podział gminy na okręgi. Natomiast strona internetowa gminy wypełniona jest po brzegi informacjami na temat sukcesów kół gospodyń wiejskich, różnych otwarć, rozpoczęć, uroczystości, na których dali się sfotografować włodarze, a brakuje jasnej, czytelnej informacji o wprowadzeniu jednomandatowych okręgów – krótka wiadomość o głosowaniu nad nimi została przemycona w artykule o sesji z dnia 25 września. Drugą rzeczą, która mnie martwi, jest podział mandatów. Dawny okręg numer 1 (czyli wsie Bałażówka, Kisielówka, Koszary, Łososina Górna, Makowica, Młynne, Nowe Rybie, Pasierbiec, Rupniów, Stare Rybie, Walowa Góra) został pozbawiony jednego mandatu radnego. Co więcej w oczy uderza sposób podziału – dla przykładu ktoś uznał, że wieś Sowliny mająca 773 mieszkańców powinna wybierać jednego radnego, podobnie jak okręg Stara Wieś II, w którym jest 1425 mieszkańców (czyli prawie 2 razy więcej!).
Autor: Stanisław Sajdak