Muzeum im. Piotra Kwita będzie nowoczesną placówką, przedstawiającą i propagującą twórczość Piotra Kwita, region, z którego pochodził, jak również twórczość artystów współczesnych. Muzeum poprzez połączenie tradycji i najnowszej technologii może stać się niezwykłą atrakcją turystyczną i popularnym miejscem edukacyjnym.Multimedialna, interaktywna ekspozycja posłuży upowszechnianiu wiedzy o sztuce, muzyce, architekturze, przyrodzie i jej ochronie, o religii oraz tradycji regionu. Instytucja ta przyczyni się do animacji życia kulturalnego w regionie i będzie nowoczesnym miejscem chętnie odwiedzanym przez młodzież szkolną i studencką, nauczycieli, ludzi zainteresowanych sztuką. Może stać się atrakcją turystyczną. Na przykład przez Zalesie, miejscowość, w której mieszkał i pracował artysta, prowadzą szlaki turystyczne. Muzeum będzie więc przystankiem na trasie.Prezentację otworzył Starosta Limanowski Jan Puchała, przedstawiając koncepcyjny zarys powstania muzeum, a także witając wszystkich zaproszonych i zgromadzonych gości. Wśród uczestników spotkania obecny był także Wiesław Janczyk Poseł na Sejm RP, Mieczysław Uryga Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, Justyna Tokarczyk Kierownik Biura Promocji, Kultury i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Limanowej była Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej Halina Matras, obecna dyrektor biblioteki Joanna Michalik, a także prelegenci spotkania:
Projekt architektoniczny - Hanna Pietras
Projekty multimedialne oraz prezentacja systemu 3D - Paweł Tryzno
Projekt wizerunkowy i projekt biznesowy.
Generalna koncepcja muzeum:
Małgorzata Sidor, Piotr Szymor (Członkowie Zarządu Stowarzyszenia Artystów Fabs a także licznie zgromadzona młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z dyrektorami szkół i opiekunami.
Gościem specjalnym spotkania był Tomasz Grzywaczewski - Uczestnik i główny organizator Long Walk Plus Expedition. Wyprawy liczącej 8.000 km śladami słynnej ucieczki z syberyjskiego gułagu. Wyprawa Long Walk Plus Expedition rozpoczęła się w maju 2010 r. w Jakucku na dalekiej Syberii, a zakończyła w listopadzie 2010 r. w Kalkucie w Indiach tym samym oddając hołd nie tylko bohaterom „Długiego Marszu”, ale również wszystkim Polakom zesłanym na Syberię, skąd wielu nigdy nie wróciło. W trakcie tych sześciu miesięcy podróżnicy pokonali ponad 8.000 km przez najbardziej niegościnne rejony Samotnej Planety. Artyści z grupy fabs, realizujący przedsięwzięcie, chcą wykorzystać najnowsze technologie. W muzeum ma się znaleźć system interaktywnej informacji turystycznej, sala projekcyjna z możliwością przekształcenia w kinową na 60 osób i wiele narzędzi multimedialnych, w tym sprzęt do projekcji 3D, dzięki któremu odbiorca będzie w stanie oglądnąć wszystkie dzieła artysty w formacie 3D, a na zwiedzających czekać będzie świat obrazów ludowego malarza. Aby zapewnić nowoczesny (atrakcyjny, szybki, wszechstronny) przekaz wiedzy, Stowarzyszenie podjęło współpracę z CorreStudio w Łodzi, które opracowało pokaz projekcji informacyjno-edukacyjnych w technologii 3D. Takie przestrzenie posiadają najnowocześniejsze współczesne muzea. Zaplanowano system interaktywnej informacji turystycznej, interaktywną salę projekcyjną 3D i 2D, przeznaczoną do prowadzenia zajęć informacyjno-edukacyjnych wykorzystujących technologie wirtualnej rzeczywistości, z możliwością przekształcenia w salę kinową 3D i 2D na 60 osób. Powstaje audiowizualny system informacyjno-edukacyjny zintegrowany ze stałą ekspozycją, jak również z wystawami czasowym. W budynku zaplanowano także miejsce na kawiarenkę, sklep internetowy. Pomysłodawcą muzeum im. Piotra Kwita jest Małgorzata Sidor Prezes Stowarzyszenia artystów fabs. W centrum tym będą także prezentowane prace artystów współczesnych, tak by stało się znaczącym ośrodkiem edukacyjno-kulturalnym na turystycznej mapie regionu.Stowarzyszenie współpracuje nad projektem wizerunkowym z MediaLab w Łodzi – studiem, które podjęło się stworzenia identyfikacji wizualnej Muzeum, w tym indywidualnej czcionki, logo Muzeum, stron internetowych, gdzie będzie można rezerwować spotkania, zamawiać prelekcje na określone tematy on-line. Zaprojektuje mapy, zabawki edukacyjne, które będą propagować Muzeum. Stworzy sklep internetowy.
Twórczość Piotra Kwita jest niecodzienna i jedyna w swoim rodzaju. Pozostaje szerzej nieznana. Upowszechnienie tej twórczości niewątpliwie przyczyni się do rozwoju kulturalnego regionu. Pozytywny odbiór wystaw i wydanego przez Stowarzyszenie Artystów fabs monograficznego albumu Piotra Kwita w 2010 r., jak też wystawa prac Piotra Kwita w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem w 2012 r. oraz wydanie przez Pocztę Polską znaczka pocztowego z malarstwem Piotra Kwita – świadczą o zainteresowaniu twórczością artysty. Stowarzyszenie Artystów fabs zajmuje się sztuką współczesną i współpracuje z artystami zajmującymi się współczesnymi formami przekazu artystycznego, odnoszącymi się do wartości chrześcijańskich, a przez to do tradycji europejskich.
Źródło: www.powiat.limanowa.pl