Podziękowania od Pana Juliusza Batora - autora „Wojny Galicyjskiej”

Uroczyste obchody 98. rocznicy Bitwy Limanowskiej, które odbyły się w mroźne niedzielne przedpołudnie na jabłonieckim wzgórzu, odbiły się echem także w Polsce. Po relacjach, które dotarły do mnie z Węgier, jest to kolejna miła informacja dla Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Ziemia Limanowska”. Na kontaktowy adres e-mailowy portalu Pan Juliusz Bator, autor poczytnej książki „Wojna Galicyjska”, przesłał podziękowania. Oto ich treść: Jestem niezmiernie wzruszony i szczęśliwy, że mieszkańcy Ziemi Limanowskiej godnie kontynuują dzieło swych ojców i dziadów - pielęgnowanie pamięci, o tych, którzy oddali życie za Węgry, Polskę i Europę na wzgórzu Jabłoniec. Osobiście zaś jestem szczęśliwy i dumny, że drobne ziarno, jakim była moja skromna książka (Wojna Galicyjska) padło na podatny grunt i wydało plon przekraczający moje marzenia.

 Juliusz Bator

Pan Juliusz Bator, znany historyk, absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, od wielu lat zajmuje się badaniem działań militarnych cesarsko-królewskiej armii Austro-Węgier, ze szczególnym uwzględnieniem galicyjskiego teatru Wielkiej Wojny w latach 1914-1915. Jego zasługą jest przywrócenie naszej pamięci i świadomości czynu zbrojnego cesarsko-królewskich żołnierzy Najjaśniejszego Pana Cesarza Franciszka Józefa I, oddanie im należnego honoru , a także czci. W tej armii służyli nasi dziadowie i pradziadowie. Wspomniana książka ukazała się do tej pory w dwóch wydaniach: wydanie I w roku 2005, natomiast wydanie II rozszerzone w 2008 roku. Zapraszam do lektury. W imieniu Zarządu i członków Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Ziemia Limanowska” serdecznie dziękuję Panu Juliuszowi Batorowi za ten miły gest. To wyraz uznania dla nas wszystkich za wspólny wysiłek, za wspólną pracę. Zapewniam, że dołożę wszelkich starań, by nadal kontynuować dzieło pamięci i opieki nad miejscami wiecznego spoczynku cesarsko-królewskich żołnierzy, także Węgrów, którzy złożyli swe młode życie w walce „za naszą i waszą wolność .”

mgr inż. Marek Sukiennik członek Zarządu i szef Komisji Rekonstrukcji Historycznych

 Prezentowane poniżej karty pocztowe, m.in. z Jabłońca, Limanowej, i te dotyczące Bitwy Limanowskiej i cesarsko-królewskiej armii, pochodzą z moich zbiorów.  
Tagi: ,