W drugą niedzielę Adwentu, 9 grudnia br., nazajutrz po Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, doszło do zbezczeszczenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w sanktuarium na Jasnej Górze. Próbę zranienia oblicza Matki Bożej i Jej Syna nie można traktować wyłącznie w kategoriach niekontrolowanej agresji czy aktu niewiary, bowiem ikona Czarnej Madonny jest świętym symbolem naszej wiary i narodowej tożsamości Polaków. Miłość do Chrystusa i Jego Matki nakazuje nam przebaczać, ale nie możemy zapomnieć, że ten akt jest wyjątkowym i niespotykanym w historii tego świętego miejsca. Został on bowiem zrealizowany w czasach, które zdają się nie tylko zapominać o świętości i obecności Boga, ale przekraczają wszelkie granice Prawa Bożego i odniesień do Boga, posługując się językiem nienawiści.
Ojciec Święty Benedykt XVI w dniu 12 września tego roku nauczał, że „często w obliczu zła mamy poczucie, iż nic nie jesteśmy w stanie zrobić, ale to właśnie nasza modlitwa jest pierwszą i najskuteczniejszą odpowiedzią jaką możemy dać i która umacnia nasz codzienny wysiłek, by chronić dobro”. Pragniemy duchowo zjednoczyć się z Jasną Górą na modlitwie przebłagalnej wołającej o miłosierdzie nad grzesznikami zwłaszcza nad tymi, którzy próbują rozbić jedność Polaków w kraju i poza jego granicami. Dlatego w dzisiejszą niedzielę we wszystkich świątyniach Archidiecezji Łódzkiej, na zakończenie każdej Mszy Świętej, w tej intencji odmówiona zostanie litania do Matki Bożej i modlitwa papieża Leona XIII do świętego Michała Archanioła. Niech to będzie naszym wspólnym wołaniem: Matko ulituj się nad nami i bądź z nami w każdy czas!
Równocześnie ponawiam mój gorący apel zawarty w Liście czytanym w kościołach w pierwszą Niedzielę Adwentu o modlitwę różańcową w intencji Kościoła i naszej Ojczyzny.
+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Łódzki
Łódź, dnia 10 grudnia 2012 r.