Podczas Koncertu Noworocznego wręczono odznaczenia miejskie, przyznane przez Radę Miasta Limanowa, osobom zasłużonym za działalność dla dobra miasta i jego mieszkańców.
Przewodnicząca Rady Miasta Irena Grosicka zaprosiła na scenę wyróżnione osoby i wspólnie z Burmistrzem Miasta Władysławem Biedą wręczyli odznaczenia:
„Za Zasługi dla Miasta Limanowa” dla
Siostry Miłosierdzia Czesławy Pituch i Jerzego Bogacza
Siostra Czesława Pituch w roku 1935 przybyła do Limanowej, która na długie lata stała się Jej domem oraz miejscem dawania żywego świadectwa umiłowania Boga i bliźniego. Odznaczenie jest podziękowaniem za 43 lata ofiarnej posługi przy bazylice limanowskiej oraz wieloletni trud pracy katechetycznej.
Siostra Czesława -skromna i opanowana, zawsze życzliwa, na trwałe wpisała się w duchowy i religijny wymiar życia parafii i naszego miasta. Z owoców Jej pracy korzystało wielu limanowian, dla wielu była autorytetem.
Pomimo zakończenia posługi w Limanowej, nie przestała być członkiem naszej wspólnoty, gdyż więzi budowane przez lata nadal będą trwać pomimo dzielącej nas odległości.
Jerzy Bogacz urodził się w Bieczu, ale dzieciństwo spędził już w Limanowej. Tutaj też uczęszczał do Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego. Ukończył studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i dwuletnie Studium Kulturalno-Oświatowe UJ. Podczas pobytu w Krakowie był współzałożycielem Studenckiego Koła Regionalnego Limanowian, które zawiązało się w Wyższej Szkole Ekonomicznej. Jest także absolwentem Podyplomowego Studium Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Praktyki dziennikarskie odbył w redakcji „Gazety Krakowskiej”, Krakowskiej Rozgłośni Polskiego Radia i w redakcji „Trybuny Opolskiej”.
W latach 1982-1990 był komendantem Hufca ZHP w Limanowej. Od 1990 pracował jako nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 3 w Limanowej. W szkole starał się także uczyć podstaw dziennikarstwa. Przez wiele lat był opiekunem, utworzonej przezeń w 1993, szkolnej gazetki „Trójka”. Równocześnie pracował i pracuje społecznie jako dziennikarz i publicysta w limanowskich czasopismach regionalnych. W l. 1993-1998 był red. nacz. miesięcznika „Echo Limanowskie”. W tym czasie pismo było dwukrotnie nagradzane w konkursie prasy lokalnej, organizowanym przez Instytut na Rzecz Demokracji w Europie Wschodniej IDEE.
Aktywnie działa w Towarzystwie Miłośników Ziemi Limanowskiej. Jest współtwórcą i red. nacz. kwartalnika „Almanach Ziemi Limanowskiej”, autorem wielu artykułów publikowanych w „Almanachu Ziemi Limanowskiej” i „Echu Limanowskim” oraz książki „Anielski Czas. We wrześniu 2006, jako nauczyciel dyplomowany, przeszedł na emeryturę. W działalności zawodowej i społecznej był i pozostaje wierny trzem pasjom: twórczości dziennikarskiej, działalności wychowawczej w ZHP i działaniom na rzecz regionu, wynikającym z umiłowania stron rodzinnych.
W uznaniu tych zasług odznaczony jest Srebrnym Krzyżem Zasługi (1986), Krzyżem za Zasługi dla ZHP (1984), odznaką Przyjaciel Dziecka (1979) , złotą odznaką Za zasługi dla woj. nowosądeckiego (1987), a także odznaczeniem „ Przyjaciel Miasta Limanowa”.
„Przyjaciel Miasta Limanowa” dla
Anny Mordarskiej-Sukiennik, Jerzego Badacza, Piotra Musiała oraz Alberta Golonki.
Anna Mordarska-Sukiennik – nauczyciel dyplomowany wychowania fizycznego, instruktor sportu-pływanie, instruktor rekreacji ruchowej – specjalność fitness, trener Polskiego Stowarzyszenia Cheerleaders, sędzia okręgowy Polskiego Związku Pływackiego. Założycielka zespołów cheerleaderek „KEDDEX” i „ARS” działających przy ZSS Nr 3 w Limanowej. Oba zespołu odnoszą liczne sukcesy. Są Mistrzem Powiatu Limanowskiego oraz wielokrotnym Mistrzem i Wicemistrzem Województwa Małopolskiego w kategorii „Rytm-Muzyka-Taniec”. Zespoły założone i prowadzone przez Panią Annę Mordarską-Sukiennik występują na imprezach organizowanych na terenie naszego miasta, a także poza granicami Limanowszczyzny – promując nasz region.
Jerzy Budacz – współzałożyciel i członek Auto Moto Klubu Limanowa, obecnie Prezes AMK Limanowa, wieloletni licencjonowany sędzia polskiego Związku Motorowego w dyscyplinie sportów samochodowych oraz motocyklowych, nauczyciel Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Limanowej, Wicedyrektor PKS ds. przewozów, egzaminator Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu. Przyczynił się do przywrócenia Wyścigów Górskich na terenie powiatu limanowskiego, które rozsławiają nasz region w kraju i zagranicą. W roku bieżącym AMK Limanowa, jako jedyny klub w Polsce, będzie organizatorem wyścigu Pucharu Mistrzostw Europy. Jako Prezes AMK Limanowa przyczynił się organizacji wielu imprez charytatywnych, m.in. akcji krwiodawstwa, a także wyremontowania siedziby klubu i doposażenia go w odpowiedni sprzęt.
Piotr Musiał - członek Auto Moto Klubu Limanowa, od roku 2011 – Wiceprezes tego klubu, ratownik sportowy Polskiego Związku Motorowego, odznaczony Honorową Odznaką Ratownika PZM, strażak OSP Łososina Górna. Organizator Wyścigu Górskiego w Limanowej od pierwszej edycji tej imprezy, w 2009 roku, Dyrektor Organizacyjny Wyścigu. Pomysłodawca akcji zbiórki krwi w AMK, współorganizator Konkursowej jazdy Samochodem oraz Super OESU – imprezy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aktywny działacz społeczny i współorganizator wielu inicjatyw społecznych na terenie miasta Limanowa: dzień dziecka, festyny rodzinne, pokazy ratownicze. Z jego inicjatywy dokonano remontu pomieszczeń AMK. Odznaczony Brązową Odznaką PZM za propagowanie i rozwijanie sportów motorowych.
Albert Golonka nauczyciel wychowania fizycznego, instruktor tenisa stołowego, trener sekcji tenisa stołowego UKS Płomień oraz czynny zawodnik tego klubu. Pracę w szkolnictwie rozpoczął w 2004 roku. Jako student URZ w Rzeszowie zakładał wraz z nauczycielami WF z ZSS nr.4 w Limanowej wyczynową sekcję tenisa stołowego w UKS Płomień Limanowa. Od początku istnienia tej sekcji działa na rzecz rozpropagowania tenisa stołowego na terenie miasta Limanowa i Ziemi Limanowskiej.
Jako czynny zawodnik klubu swoimi osiągnięciami w kategorii seniorów w latach 2001 – 2012 zdecydowanie przyczynił się do podniesienia poziomu sportowego w klubie i na terenie województwa małopolskiego. Jako zawodnik wraz ze szkolonymi przez siebie zawodnikami zdobył mistrzostwo: IV ligi, III ligi, oraz dwukrotnie wicemistrzostwo II ligi i raz III miejsce. Wielokrotnie zdobywał medale na Mistrzostwach Województwa małopolskiego co dało mu I klasę sportową w sezonie 2008/2009. Wielokrotnie startował w zawodach międzynarodowych organizowanych przez różne instytucje, zdobywając indywidualnie i z zespołem czołowe miejsca dla UKS-u Płomień.
W większości poświęcił się jednak pracy szkoleniowej przygotowując młodych tenisistów do udziału w zawodach na szczeblu wojewódzkim ogólnopolskim i międzynarodowym.
Współorganizował w Limanowej 3 turnieje międzynarodowe dzieci i młodzieży z udziałem reprezentacji Szwecji, Niemiec, Izraela, Słowacji, Francji, i Polski oraz 2 turnieje ogólnopolskie i 20 turniejów wojewódzkich w różnych kategoriach wiekowych. Dzięki jego fachowości i umiejętności szkoleniowej do klubu zgłaszają się rodzice wraz z młodymi tenisistami z innych miejscowości. Jego działalność zawodnicza, trenerska i nauczycielska wpływa na podniesienie prestiżu Miasta, Szkoły i Klubu.
Gratulujemy odznaczonym.
Źródło: www.miasto.limanowa.pl