Uczniowie Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Słopnicach oraz sympatycy i członkowie Uczniowskiego Klubu Sportowego „Iskra Gimnazjum” w ramach aktywnego wypoczynku w czasie ferii zimowych w dniach 17-18 stycznia 2013, wzięli udział w wycieczce szkolnej w Pieniny.
Celem wyprawy, było poznanie walorów krajoznawczo-turystycznych polskich Pienin. Po dotarciu do Szczawnicy, uczniowie zwiedzili uzdrowisko. Szczególnie interesująca była możliwość poznania historii pozostałych po osadnictwie łemkowskim miejscowości: Szlachtowej i Jaworek, w których uczniowie zwiedzili dwie Cerkwie o różnorodnej zabudowie architektonicznej. Następnie wszyscy udali się do schroniska pod Durbaszką (834 m.n.p.m). Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, można było podziwiać zimowy krajobraz pienińskiej fauny i flory. Na szczycie, w schronisku, czekała nagroda za trudy podróży, gorąca herbata przy płonącym kominku.
Następnego dnia uczniowie po zejściu ze schroniska do Jaworek, przemieścili się do Krościenka nad Dunajcem. Dalej z przewodnikiem, udali się na najpopularniejszy masyw górski, Pienin: Trzy Korony, z najwyższą z turni - Okrąglicą (982 m n.p.m.). Zimowa aura dopisała w całej okazałości. W czasie wędrówki, można było poznać historię powstania Pienińskiego Parku Narodowego oraz ludowe legendy i podania związane z masywami Pienin. Po zdobyciu Okrąglicy, wszyscy udali się na Zamkową Górę, na której znajdują się ruiny średniowiecznego zamku z drugiej połowy XIII. Z twierdzą związana jest postać Świętej Kingi, księżnej krakowskiej, fundatorki klasztoru sióstr klarysek w Starym Sączu. Można było dowiedzieć się na temat legend pienińskich związanych z m.in. ze schronieniem się w zamku księżnej Kingi przed Tatarami. Po zejściu ze szlaku do Krościenka i krótkim odpoczynku, wszyscy powrócili do Słopnic.
Warto dodać, że Uczniowski Klub Sportowy „Iskra Gimnazjum”, oprócz działalności związanej z kształtowaniem kultury fizycznej oraz propagowaniem różnych dyscyplin sportu, wśród uczniów i rodziców, zajmuje się między innymi: popularyzacją turystyki pieszej i poznawaniem walorów turystyczno-krajoznawczych m.in. regionu, oraz polskich Beskidów.
Źródło: www.slopnice.pl