W dniu 27 stycznia 2013 roku w kościele Św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej odbył się I Koncert Kolęd i Pastorałek „ Beskidzka Dziecina”, który zainaugurował kulturalne odkrywanie Beskidu Wyspowego w 2013 roku. Dla publiczności zebranej w minioną niedzielę w Mszanie zaśpiewali i zagrali także nasi Mali Słopniczanie. Wystąpili jako jedyny dziecięcy zespół regionalny wśród licznego grona koncertujących zespołów i orkiestr.
Wszystkich uczestników i widzów powitał gospodarz koncertu ks. Proboszcz Jerzy Raźny z Parafii Św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Koncert prowadzili Piotr Lulek i Stanisław Przybylski, którzy przedstawili tradycje kolędowania w regionie Beskidu Wyspowego . W koncercie wystąpiło ponad 250 muzyków z 9 zespołów i orkiestr z Beskidu Wyspowego – Orkiestra Dęta ECHO ZAGÓRZAN z Kasiny Wielkiej, Zespół Regionalny JURKOWIANIE z Jurkowa, Zespół Regionalny MALI SŁOPNICZANIE ze Słopnic, Zespół Regionalny ŚWIARNI ŁOJCE z Sadku – Kostrzy, Zespół Regionalny TOPORZANIE z Tenczyna, Zespół PORĘBIAŃSKI RÓD z Poręby Wielkiej, Kapela Zagórzańska KACZORY z Poręby Wielkiej, Zespół Regionalny KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej , Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tenczyna.
Licznie zgromadzona publiczność miała prawdziwą ucztę muzyczną, albowiem zespoły zaprezentowały piękne kolędy i pastorałki z Beskidu Wyspowego. Każdy z zespołów przedstawił po trzy kolędy i pastorałki. Zwieńczeniem bardzo udanego kolędowania było wspólne wykonanie kolędy „ Bóg się rodzi”, co widzowie nagrodzili gromkimi brawami.
Ks. Proboszcz Jerzy Raźny dla każdego zespołu ufundował pamiątkowe płaskorzeźby Św. Michała .
Z koncertu TV28 przeprowadziło transmisję na żywo co umożliwiło jego śledzenie przez naszych rodaków w Polsce i za granicą. Organizatorem koncertu było Koło Pszczelarzy w Mszanie Dolnej.I Koncert Kolęd i Pastorałek „ Beskidzka Dziecina” zainaugurował kulturalne odkrywanie Beskidu Wyspowego w 2013 roku, którego ukoronowaniem będzie Tydzień Kultury Beskidu Wyspowego w dniach 20-28 lipca 2013 roku organizowany przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego.
Źródło: www.slopnice.pl