Rokiem w którym zgłębiając założenia jego ponadczasowej pedagogiki nauczyliśmy się docenić go jako genialnego człowieka, wychowawcę i autora oraz zrozumieć, że idee, które propagował kilkadziesiąt lat temu są aktualne także dziś.
Wzbogaceni i uwrażliwieni ideami korczakowskimi podjęliśmy kolejne wyzwanie, które rozpoczęliśmy w środę 30 stycznia 2013 r. Było to dla społeczności Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kasince Małej nie lada wydarzenie. Podczas tegorocznych obchodów Święta Patrona Szkoły zainaugurowany został w naszej placówce Rok Tuwimowski. Nie dziwi zapewne nikogo wielka radość jaką odczuwamy przy tej okazji, gdyż jako jedyna w gminie szkoła nosząca imię poety czujemy się szczególnie wyróżnieni decyzją Sejmu, który na grudniowym posiedzeniu przyjął ustawę w sprawie ustanowienia roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima, a doniosłości temu wydarzeniu przydaje fakt, że to właśnie twórczość naszego patrona przez lata kształtowała wrażliwość, nie tylko kolejnych roczników naszych absolwentów, ale przede wszystkim wrażliwość kolejnych pokoleń Polaków.
Środowe spotkanie rozpoczęła P. Dyrektor Czesława Łabuz, która witając serdecznie zebranych podkreśliła wyjątkową atmosferę panującą w szkole, głównie za sprawą charakteryzacji dzieci - prawie wszystkie wcieliły się w postacie z wierszy naszego Patrona oraz dekoracji, która stanowią prace konkursowe inspirowane twórczością Tuwima. Słowa wdzięczności skierowała Pani Dyrektor na ręce rodziców, którzy bardzo aktywnie włączyli się w prace nad przygotowaniem kostiumów oraz nauczycieli inspirujących działania uczniów.
W skupieniu i z uwagą wysłuchaliśmy odczytanego tekstu nobilitującej naszą szkołę ustawy:
W 2013 roku przypada 60. rocznica śmierci i stulecie poetyckiego debiutu Juliana Tuwima. Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia.
Poezja Juliana Tuwima jest jedną najważniejszych w XX propozycji uprawiania sztuki słowa w języku polskim, umiejętnie łącząc giętkość i błyskotliwość tego języka z manifestacjami humoru i obecnością mowy potocznej.
Bogata i różnorodna twórczość autora „Kwiatów polskich” stanowią żywotną i atrakcyjną propozycję dla odbiorców w różnym wieku. (…)
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku Poety dla dziedzictwa narodowego, ogłasza rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima.Uczniowie klasy VI przedstawili w przygotowanej przez siebie prezentacji życiorys i ciekawostki z życia poety;
Julian Tuwim urodził się pod koniec XIX wieku w Łodzi. Był polskim poetą żydowskiego pochodzenia, pisarzem, autorem wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek, jednym z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Od młodzieńczych lat fascynowały go języki obce i przekłady literackie. Był tłumaczem poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej, łaciny oraz przełożył na język esperanto wiersze Leopolda Staffa . Po rodzicach odziedziczył zamiłowanie do przedmiotów humanistycznych, które szły mu świetnie. Nieco gorzej było z nauką przedmiotów ścisłych. Dla nas jest znany przede wszystkim jako autor znakomitych, ponadczasowych wierszy dla dzieci, m.in. „Lokomotywa” „Ptasie radio” , „Okulary”, „Słoń Trąbalski”, „Bambo,” „Rzepka” oraz poematu „Kwiaty polskie”, którego słowa są mottem, zamieszczonym na tablicy Patrona będącej wizytówką naszej szkoły.
Mało kto jednak wie –zaznaczyła P. Dyrektor – że życie Julian Tuwima wcale nie miało charakteru i barwy jego wesołych wierszy. Osobiste koleje losu poety pełne były różnego rodzaju przeszkód, kłopotów i trosk. Przez wiele lat zmagał się z różnego rodzaju zaburzeniami nerwicowymi, z których najbardziej dokuczała mu agorafobia czyli lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, wyjściem z domu, tłumem i miejscami publicznymi. Cierpiał także na zaburzenia depresyjne. Ze względu na specyficzne problemy zdrowotne, to co po sobie zostawił godne jest jeszcze większego szacunku, podziwu i hołdu dla wielkiego talentu.
Po tym uroczystym wprowadzeniu rozpoczęliśmy przygotowywane prezentacje; były to inscenizacje utworów Tuwima, odtworzone przez poszczególne klasy z wielką pasją i wykorzystaniem niekonwencjonalnych środków artystycznych. W formule teleturnieju „Jeden z dziesięciu” klasy starsze zaprezentowały wiedzę na temat życia i twórczości poety. Po świątecznym poczęstunku przygotowanym przez Radę Rodziców bawiono się na zabawie karnawałowej w przebraniach tuwimowskich bohaterów. Szkolne święto zakończyło wręczenie nagród dla zwycięzców konkursów wiedzy, plastycznego, na najciekawsze przebranie oraz podziękowań za przygotowane inscenizacje.
Ogłoszony Rok Tuwima wpisał się w program wychowawczy szkoły i trwające prace nad nadaniem szkole sztandaru, który ufundowali rodzice. Będziemy podejmować wyzwania łącząc szczytne idee Korczaka oraz wrażliwość, talent a jednocześnie humor Tuwima, wierząc w poetycką moc jego twórczości, która będzie naszą inspiracją.
Marzymy również by udać się nie tylko lokomotywą marzeń ale w rzeczywistości, w podróż do miejsc związanych z Julianem Tuwimem.
red. Ela Jakubiak
Źródło: mszana.pl