Podsumowanie akcji obywatelskiego sprzeciwu wobec prób refundacji in vitro w Małopolsce

Z ogromną radością kończymy akcję obywatelskiego sprzeciwu wobec prób wprowadzenia refundacji zabiegów "in vitro" w Małopolsce. Została ona zakończona, gdyż 9 grudnia 2012 r. minister Jarosław Gowin (jako członek zarządu Platformy Obywatelskiej w Małopolsce) oficjalnie przekazał stanowisko mówiące o tym, że działacze Platformy Obywatelskiej nie podejmą prób przeforsowania planów refundacji procedury "in vitro" ze środków samorządu Małopolski i miasta Krakowa. Uważamy, że sukces ten możemy zawdzięczać powszechnej mobilizacji krakowskich działaczy pro-life (do mobilizacji przyłączyli się wszyscy członkowie Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Ziemia Limanowska), którzy bardzo zdecydowanie zareagowali na doniesienia medialne o planach wprowadzenia przez radnych PO, zarówno w Sejmiku Województwa Małopolskiego, jak i w Radzie Miasta Krakowa, refundacji procedury "in vitro". Wśród protestujących było grono pracowników naukowo-dydaktycznych krakowskich uczelni, którzy sformułowali poniższy Apel:

Apel pracowników naukowo-dydaktycznych krakowskich uczelni do Władz Samorządowych Małopolski: tak - naprotechnologii, nie - procedurze "in vitro"

W związku z doniesieniami mediów o dyskusji zarówno w Radzie Miasta Krakowa jak i Małopolskim Sejmiku Wojewódzkim o ewentualnym dofinansowywaniu z budżetów Krakowa i województwa małopolskiego procedury "in vitro", pragniemy przedstawić nasze stanowisko w tej tak ważnej społecznej sprawie. Nauka jednoznacznie wykazała, że życie człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia. Dlatego niedopuszczalne są metody, w wyniku, których ginie większość poczętych istot ludzkich. Nie do przyjęcia jest, więc propagowanie metody "in vitro", która nie tylko nie leczy niepłodności, ale może prowadzić do narodzin dzieci znacznie częściej obarczonych wadami genetycznymi. Nie oszczędza również zdrowia matek, zwiększając u nich ryzyko rozwoju nowotworów. Wobec dramatycznej sytuacji w polskiej służbie zdrowia apelujemy, aby nie przeznaczać społecznych funduszy na nieetyczną, mało skuteczną a w dodatku obarczoną licznymi powikłaniami metodę. Apelujemy, aby wspierać jedynie te metody, które w etyczny sposób leczą niepłodność. Dlatego apelujemy o powszechną promocję naprotechnologii, która nie narusza podstaw bioetyki, jest metodą skuteczniejszą, znacznie mniej kosztowną, a przede wszystkim bezpieczniejszą dla zdrowia matki i dziecka. Jako naukowcy, powołani do merytorycznej oceny rzeczywistości, zdecydowanie popieramy metody przyczyniające się realnie do tak bardzo oczekiwanego przyrostu naszej populacji, nie naruszających zasad etyki i tradycji rodzinnych. Stąd nasze "nie" wobec "in vitro" oraz "tak" dla naprotechnologii.

Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Ziemia Limanowska wystosowało również pismo do wszystkich władz samorządowych w Krakowie, począwszy od radnych sejmiku aż do wojewody, marszałka sejmiku, prezydenta Krakowa. Łącznie ponad 50 osób i instytucji państwowych otrzymało poniższe pismo.

W związku ze zbliżającym się terminem obrad projektu uchwały o finansowaniu zabiegów procedury zapłodnienia "in vitro", my mieszkańcy Ziemi Limanowskiej, jako obywatele i mieszkańcy województwa małopolski sprzeciwiamy się stanowczo temu pomysłowi. Podkreślamy, że niedopuszczalne jest stosowanie i finansowanie ze środków publicznych metody, w wyniku, której ginie większość poczętych istot ludzkich, a te, które się urodzą, znacznie częściej obarczone są wadami genetycznymi. Zwracamy także uwagę na możliwość stosowanie etycznej, skutecznej i mniej kosztownej alternatywy dla procedury "in vitro", jaką jest naprotechnologia. Nie godzimy się na absurd, jakim jest w warunkach upadającej służby zdrowia dofinansowywanie z publicznych funduszy procedury, która:
  • unicestwia życie ludzkie, gdyż w jej wyniku nawet 80 proc. poczętych dzieci się nie urodzi;
  • nie jest procedurą leczniczą;
  • nie leczy niepłodności, lecz jedynie omija jej problem;
  • prowadzi do narodzin dzieci z wadami wrodzonymi;
  • powoduje wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory u kobiet;
  • jest wykonywana w prywatnych komercyjnych klinikach;
  • narusza kodeks karny pkt. 157a, powodując uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia poczętego dziecka.

Członkowie Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Ziemia Limanowska

W odpowiedzi otrzymaliśmy pismo:

Szanowni Państwo

            Z uwagą zapoznaliśmy się z korespondencją skierowaną do Sejmiku Województwa Małopolskiego, dotyczącą problematyki ewentualnego finansowania przez Samorząd Województwa Małopolskiego zabiegów in vitro. Członkowie komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej SWM oraz Komisji Ochrony Zdrowia SWM wnikliwie zapoznali się z kierowanymi do nich listami. Pragniemy zarazem poinformować, że jak dotąd do Sejmiku Województwa Małopolskiego nie wpłyną żaden projekt uchwały w sprawie in vitro. Poprawka Radnego Grzegorza Gondka z SLD zgłoszona do budżetu na rok 2013 przewidująca finansowanie in vitro została negatywnie zaopiniowana przez Radnych WM-członków obu komisji oraz nie została przegłosowana przez Sejmik Województwa Małopolskiego.

źródło: www.pro-life.pl, dokumenty Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Ziemia Limanowska.