Głównym wydarzeniem tego dnia był „Wieczór wspomnień o Kazimierzu Piwowarczyku” autorze książki „Pomiędzy Cietniem a Kostrzą”. O godz. 15.00 zgromadzonych gości przywitała Halina Gocal Dyrektor Zespołu Szkół w Sadku –Kostrzy oraz autorka spotkania. O ciekawym życiu oraz bogatej twórczości kostrzanina licznie zgromadzonym uczestnikom wydarzenia opowiadali członkowie Zespołu „Śwarni Łojce” z Sadku-Kostrzy. Promocji tego dnia towarzyszyły również występy Zespołu Regionalnego oraz prezentacja i degustacja wyrobów Koła Gospodyń Wiejskich z Sadku-Kostrzy.Wśród zgromadzonych gości znaleźli się: Paweł Stawarz Wójt Gminy Jodłownik, Waldemar Czech Sołtys sołectwa Sadek, Teresa Bartosz Sołtys Sołectwa Kostrza, Joanna Mazanek siostra Kazimierza Piwowarczyka z córkami Anną Łyszczarz i Marią Gontarską, Waleria Cudek przyjaciółka Kazimierza Piwowarczyka. Kim był Kazimierz Piwowarczyk…Kazimierz Piwowarczyk urodził się 22 lutego 1929 r. w Kostrzy jako trzecie dziecko Franciszka Piwowarczyka –„Gwoździa” zwanego także „Sybirakiem” i Kunegundy z domu Kolarczyk. Miał dwóch starszych braci : Józefa i Jana oraz dwie młodsze siostry: Marie i Joannę.
Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w rodzinnych stronach, uczęszczając do szkoły w Kostrzy, a potem do Gimnazjum w Szczyrzycu. Ukończył studia na Wydziale Rolnym Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracował w instytucjach związanych z rolnictwem w województwie krakowskim i byłym województwie tarnowskim. W 1954 roku zawarł w Szczucinie związek małżeński z Zofią Seremeti życie swoje związał z ziemią tarnowską. Pełnił funkcje wicewojewody tarnowskiego oraz dyrektora Oddziału wojewódzkiego Banku Gospodarki Żywnościowej w Tarnowie . W czasie pracy zawodowej obronił doktorat z zakresu ekonomiki i organizacji rolnictwa Akademii Rolniczej w Krakowie
W 1968 r. W Katedrze Ekonomiki i Organizacji Rolnictwa Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie napisał pod kierunkiem prof. dr Józefa Kubicy pracę pt. „Kostrza wieś powiatu limanowskiego „, w której oprócz ważnych informacji na temat zasobów naturalnych miejscowości, danych demograficznych, przedstawia charakterystyczne cechy regionu, tj. zwyczaje, obrzędy przesądy oraz opisy strojów ludowych obowiązujących w jego rodzinnej wsi Kostrza.
W 1991 r przeszedł na zasłużoną emeryturę. Niedługo potem , w 1998 r., wydał „zbiór opowiadań, wierszy obrazków scenicznych w gwarze mieszkańców wsi położonych pomiędzy górami Ciecień i Kostrza w Gminie Jodłownik w północnej części Beskidu Wyspowego”, któremu nadał tytuł „Pomiędzy Cietniem a Kostrza”. Nieco później opracował i przedstawił członkom najbliższej rodziny wspomnienia o swoim ojcu , Franciszku, które zatytułował „Trudne życie Franciszka „Gwoździa” – „Sybiraka”.
Zmarł 5 kwietnia 2009 r. w Tarnowie, został pochowany na cmentarzu w Radłowie.
Już teraz zapraszamy na zakończenie promocji w najbliższy czwartek tj. 28 lutego 2013 r.
- Pożegnanie i zakończenie Promocji Gminy Jodłownik
- Prezentacja Zespołu Regionalnego „Pnioki” z Sadku Kostrza
- Degustacja i prezentacja Kół Gospodyń Wiejskich z Szyku i z Mstowa
- Występ zespołu „Efekt”
Źródło: www.powiat.limanowa.pl