Fotografie z epoki, pieczęcie oraz elementy umundurowania i wyposażenia. Z tym wszystkim, mogli się spotkać zainteresowani historią działalności Armii Krajowej, którzy w ubiegłą sobotę odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Tymbarku.
Placówka Armii Krajowej „Trzos” Tymbark – taki temat nosiło spotkanie historyczne, które odbyło się 2 marca w Sali konferencyjnej, Biblioteki Publicznej w Tymbarku. Członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 1 PSP AK, przygotowali prelekcję historyczną, związaną z powstaniem i działalnością placówki Armii Krajowej „Trzos” Tymbark.
Można było poznać sylwetki postaci angażujących się w działalność konspiracyjną na terenie Tymbarku. Dowiedzieć się jak funkcjonował aparat represji okupanta niemieckiego. Sprawdzić czym żywili się partyzanci, w jaki sposób funkcjonowali na tle lokalnego społeczeństwa. Temat dotykał również kwestii, czym był okres drugiej wojny światowej, szczególnie dla młodych osób oraz kwestii blasków i cieni działalności partyzanckiej w środowisku lokalnym.
Prelekcja była przeplatana pokazem slajdów, starych fotografii z okresu okupacji, związanych z regionem. W trakcie prezentacji na sali, stopniowo pojawiali się członkowie stowarzyszenia, przebrani za żołnierzy podziemia niepodległościowego AK, którzy prowadzili, krótką narrację na temat tego w co ubierali się partyzanci oraz w co byli wyposażeni. Przedstawiono sylwetki żołnierzy w strojach z epoki: w mundurze pierwszych partyzantów, w przerabianym, tzw. „zdobycznym” mundurze niemieckim oraz w mundurze zrzutowym, angielskim (Battle Dress).
Dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych cieszyła się wystawa broni, umundurowania i uzbrojenia, żołnierzy AK placówki „Trzos” Tymbark oraz 1 PSP AK.
Po prelekcji zadawano pytania związane z tematem, udało się uzyskać wiele interesujących relacji, które mogą wzbogacić wiedzę na temat działalności żołnierzy konspiracji AK na terenie Tymbarku. Szczególnie cieszyła obecność dzieci i młodzieży szkolnej. Nie brakowało pytań w kuluarach o losy żołnierzy podziemia w latach powojennych – los żołnierzy wyklętych.
Przed i po prelekcji można było zwiedzić wystawę Oddziału krakowskiego IPN: "Burza" - Armia Krajowa w 1944r. – która nawiązywała do zrywu niepodległościowego żołnierzy Armii Krajowej na obszarze Ziemi Krakowskiej. Wystawa będzie dostępna do zwiedzania w godz. pracy biblioteki, do końca marca.
Warto wiedzieć.
Placówka Armii Krajowej „Trzos” Tymbark, swój początek miała na przełomie 1939/1940r. kiedy została założona pod pierwotnym kryptonimem ZWZ „Tymoteusz”, przez oficerów Wojska Polskiego(m.in. Kpt. Tadeusz Paulone) oraz miejscowych nauczycieli i działaczy społecznych.
W latach 1941-1943 placówka tymbarska, w skład której wchodziło kilkanaście okolicznych gromad wiejskich, stanowiła o sile podziemia AK na obszarze Ziemi Limanowskiej. Wspominając o działalności konspiracyjnej w Tymbarku, warto pamiętać o postaciach, które na stałe wpisały się do kart tamtejszej historii: inż. Józefie Marku „Lanca”, Józefie Kulpie „Owocu” i wielu innych, oraz o wszystkich pracownikach, ówczesnej Podhalańskiej Spółdzielni Owocarskiej, którzy przyczynili się do pomocy i wsparcia miejscowej ludności i żołnierzy AK.
Od marca 1944r. do końca okupacji niemieckiej, placówką „Trzos” Tymbark, dowodził ppor. Władysław Wietrzny „Dęboróg”, „Janusz”. Latem żołnierze z Tymbarku, brali udział w odbiorze alianckiego zrzutu, na polanach wzgórza Dzielec w Słopnicach. Z tego okresu zachowały się fotografie żołnierzy placówki z wyposażeniem i uzbrojeniem . Latem placówka przystąpiła do akcji „Burza” w czasie, której został rozbrojony i rozbity posterunek Policji Polskiej(granatowej) i żandarmerii w Tymbarku. U schyłku okupacji, żołnierze placówki tymbarskiej stanowili 5 kompanię II batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.