2 marca 2013 roku zakończył się XV Plebiscyt na Najpopularniejszego Piłkarza i Trenera Ziemi Limanowskiej 2012 roku, pod Honorowym Patronatem Starosty Limanowskiego Jana Puchały. W tym roku uroczyste podsumowanie odbyło się w Dworku Victoria w Ujanowicach.
Każdy mógł oddać głos w Plebiscycie zorganizowanym przez Limanowski Podokręg Piłki Nożnej. Obecni byli Prezesi Klubów Sportowych z terenu Ziemi Limanowskiej, działacze sportowi, sędziowie piłkarscy. Gospodarzami plebiscytu byli: Stanisława Niebylska - Wójt Gminy Laskowa, Przewodnicząca Rady Gminy Laskowa Ewa Pajor, Stanisław Strug - Prezes Limanowskiego Podokregu Piłki Nożnej i Józef Król Prezes Amatorskiego Klubu Sportowego Ujanowice.Konferansjerem był Marian Wójtowicz Radny Powiatu Limanowskiego.Udział w uroczystości wzięli:
- Wiesław Janczyk - Poseł na Sejm RP
- Mieczysław Uryga - Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego,
- Jan Więcek - Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego,
- Marek Czeczótka - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego,
- Jolanta Grzegorzek - Radna Powiatu Limanowskiego - Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki,
- Marian Wójtowicz - Radny Powiatu Limanowskiego - Członek Komisji Kultury, Sportu i Turystyki,
- Jacenty Musiał - Radny Powiatu Limanowskiego,
- Władysław Bieda - Burmistrz Miasta Limanowa,
- Stanisława Niebylska - Wójt Gminy Laskowa,
- Ewa Pajor - Przewodnicząca Rady Gminy Laskowa,
- Paweł Stawarz - Wójt Gminy Jodłownik,
- Tadeusz Klimek - Z-ca Wójta Gminy Mszana Dolna,
- Wacław Zoń - Z-ca Burmistrza Miasta Limanowa,
- Mieczysław Gwiżdż - Radny Rady Miasta Nowego Sącza Przew. Komisji Edukacji i Sportu,
- Mateusz Wroński - Radny Rady Miasta Limanowa,
- Paweł Pięta - Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Powiatu LimanowskiegoWładze sportowe reprezentowali:
- Jerzy Kowalski Wiceprezes MZPN
- Antoni Ogórek - Członek Prezydium MZPN , Prezes OZPN Nowy Sącz,
- Jerzy Nagawiecki - Członek Prezydium MZPN
- Stanisław Piegza - Przewodniczacy Rady Powiatowej Zrzeszenia LZS w Limanowej,NAJPOPULARNIEJSZY TRENER:
1. Mateusz Wroński (Wierchy Pasierbiec) - Instruktor piłki nożnej, organizator wielu imprez sportowych, radny Rady Miasta Limanowa, wiceprzewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Turystyki. Były piłkarz MKS „Limanovia” - największy sukces z drużyną: wywalczony awans do IV Ligi Małopolskiej w sezonie 1993/1994. Trener LKS „Wierchy” Pasierbiec od 2011 roku. W sezonie 2012/2013 walczy z drużyną o awans do II ligi juniorów (aktualnie wicelider tabeli). Od 2012 trenuje drużynę trampkarzy (założoną z jego inicjatywy), z którą zdobył w tym roku wicemistrzostwo Gminy Limanowa.
2. Piotr Pietruch (Płomień Limanowa) - przygodę z trenerką rozpoczął w drużynie juniorów starszych Zabełcza Nowy Sącz, z którą w sezonie 2007/2008 zajął 6 miejsce w 1 lidze okręgowej. W roku 2008 został współzałożycielem klubu LKS Mszalnica, który w przeciągu kilku lat rozrastał się tworząc grupy młodzieżowe w każdej kategorii (młodzik, trampkarz starszy, junior młodszy i junior starszy). Z każdą z tych drużyn jako trener w szybkim tempie notował liczne awanse od III po I ligi sądeckie. W sezonie 2010/2011 roku został trenerem seniorów Płomienia Limanowa, gdzie w pierwszym roku pracy zanotował 2 miejsce, a rok później wygrał rozgrywki B-klasowe, uzyskując dawno oczekiwany awans do A klasy. W sezonie 2011/2012 objął także drużynę juniorów młodszych Dunajca Nowy Sącz z którą w pierwszym roku pracy wywalczył awans do Małopolskiej Ligi Juniorów Młodszych. Obecnie prowadzi trampkarzy młodszych (I liga) i starszych (II liga) LKS Mszalnica, juniorów młodszych Dunajca (MLJM) oraz seniorów LKS Płomień Limanowa (A klasa).
3. Dariusz Żak (Gorce Kamienica) - w 1982 roku trafił do drużyny trampkarzy Limanovii, rok później występował już w juniorach a od 1986 roku w drużynie seniorów. Dzięki swojej małżonce w 1992 roku trafił do Kamienicy gdzie od razu stał się filarem drużyny seniorów Gorce Kamienica. Od 1998 r. przez okres 2 lat reprezentował barwy KS Sokolica Krościenko. W 2000 roku powraca do Klubu Gorce Kamienica. Działacz społeczny klubu. W LKS Gorce pełni szereg funkcji m. innymi kierownika drużyny, trenera drużyny seniorów, członka Zarządu Klubu . Od 2 lat pełni funkcję wiceprezesa klubu ds. sportowych.
4. Andrzej Zalewski (Sokół Słopnice) - wychowanek KS Limanovia. Już w wieku 16 lat zaczął grać w klasie międzyokręgowej w drużynie seniorów. Był w kadrze województwa krakowskiego jako junior. W roku 1975 przeszedł do KKS Sandecja Nowy Sącz. Po odbyciu służby wojskowej powrócił do macierzystego klubu Limanovii. Po zakończeniu kariery zawodniczej dał się poznać z korzystnej strony jako trener. Przez dwa lata prowadził zajęcia z trampkarzami Limanovii a następnie z dobrym skutkiem prowadził m.in. zespół Hartu Tęgoborze wprowadzając ten zespół do nowosądeckiej Kl „A”. Po rozstaniu się z tym klubem został szkoleniowcem LKS "Laskovia" wprowadzając ten zespół do "A" klasy. Lubi pracę z młodzieżą i nawiązuje wspólny język z zawodnikami starszymi. Ceni sobie rzetelność, pracowitość, uczciwość. W 2004 roku zajął 1 miejsce w Plebiscycie Limanowskiego Podokręgu Piłki Nożnej i Gazety Krakowskiej na najpopularniejszego trenera Ziemi Limanowskiej.
5. Andrzej Grabczyk - wychowanek Łososia Łososina Dolna. Występował na pozycji środkowego pomocnika. Podczas swojej przygody z piłką w barwach Łososia osiągnął: 2000/2001 awans do klasy ‘A’; 2002/2003 awans do klasy „O”; 2003/2004 awans do IV ligi. W sezonie 2007/2008 przeszedł do drużyny Limanovii, z którą wywalczył awans do IV ligi . Od sezonu 2012/2013 trenuje seniorską drużynę AKS Ujanowice (grający trener)
NAJPOPULARNIEJSZY PIŁKARZ:
1. Bogdan Kurzeja (Olimpia Pisarzowa) - Bogdan Kurzeja, ur. 11.03.1990 r. rozpoczął przygodę z piłką nożną w Zalesiance Zalesie, jako trzynastoletni trampkarz. W wieku 16 lat został wcielony do seniorskiej drużyny Zalesianki i mimo młodego wieku radził sobie nadzwyczaj dobrze. Od 2009 r. gra w Olimpii Pisarzowa. Żonaty, ma małą córeczkę. Bogdan jest napastnikiem. Jego atutem są warunki fizyczne, waleczność i zaciętość. Gra do przysłowiowego końca i wiele bramek zdobył w sytuacjach zdawałoby się niemożliwych do strzelenia gola. Ze względu na styl gry kibice nadali mu przydomek „Demol”.
2. Łukasz Koza (Płomień Limanowa) - zawodnik Płomienia Limanowa grający na pozycji bramkarza. Pierwszym trenerem był jego wujek Andrzej Koza. Przygodę z piłką nożną rozpoczął w trampkarzach Płomienia na pozycji pomocnika. Po kilku rozegranych meczach postanowił zmienić swoją rolę w zespole i został bramkarzem. Z drużyną trampkarzy wygrał II ligę Limanowskiego Podokręgu w sezonie 2007/2008. W tym samym sezonie zadebiutował w drużynie Juniorów pod wodzą trenera Łukasza Bukowca. Wraz z drużyną Juniorów awansował z II ligi limanowskiej Juniorów do Okręgowej Ligi Juniorów i osiągał duże sukcesy w Okręgowej Lidze Juniorów Starszych Nowy Sącz. W sezonie 2009/2010 drużyna, w której regularnie bronił, zajęła 4 miejsce nie wiele ustępując drużyną z okręgu sądeckiego. W sezonie 2008/2009 zadebiutował w A klasie Limanowskiej z Płomieniem Limanowa. Od 2010 roku regularnie bronił zarówno w drużynie juniorów jak i seniorów Płomienia. Z drużyną juniorów w ostatnim swoim sezonie młodzieżowej kariery zajął 10 miejsce w I lidze Juniorów Nowy Sącz. Było to w 2012 roku, kiedy to z drużyną seniorów pod wodzą Piotra Pietrucha awansował do A klasy Limanowskiej z pierwszego miejsca w B klasie. Na swoim koncie ma rozegranych ponad 200 meczów w Płomieniu Limanowa i obecnie jest najlepszym zawodnikiem w klubie pod tym względem.
3. Piotr Jasiński (Gorce Kamienica) - To wychowanek grup juniorskich Sandecji Nowy Sącz.. Pseudonim boiskowy „Strzałka”. W 1988 roku pojawił się w Kamienicy za sprawą małżonki. No i oczywiście został zwerbowany do Gorców. Jak sam dzisiaj wspomina początki w klubie miał bardzo ciężkie. Będąc zawodnikiem rezerwowym i niezbyt często pojawiał się na boisku. Ale z czasem się to zmieniło i stał się siłą napędową drużyny Gorców. Dzisiaj jest snajperem bez którego ciężko sobie wyobrazić grę w ataku zespołu z Kamienicy. Zaliczył również krótki epizod w LKS Jodłownik. Jeden z najlepszych napastników w limanowskiej Kl. A.
4. Paweł Grucel (Sokół Słopnice) - wychowanek Sokoła Słopnice. Od wieku trampkarza gra w Sokole Słopnice, gdzie z roczną przerwą podczas której występował w juniorach Limanovii Limanowa w lidze wydzielonej, gra do dziś. Największy sukces: awans do ligi okręgowej z Sokołem w sezonie 2008/2009.
5. Piotr Janisz (AKS Ujanowice) - wychowanek Amatorskiego Klubu Sportowego Ujanowice. W barwach Ujanowic jako senior rozegrał już 191 meczów strzelając 45 bramki. Występuje głównie jako lewy pomocnik. Szybki i waleczny. Z AKS-em wywalczył awans do klasy „A” w sezonie 2003/2004 oraz awans do ligi okręgowej w sezonie 2010/2011.
6. Albert Piwowarczyk (LKS Rupniów) - w wieku 15 lat rozpoczął grę w klubie LKS Blyskawica Rupniów. W tym czasie z drużyną juniorów zdobył mistrzostwo powiatu LZS. W wieku 16 lat dołączył do składu seniorów i do dzisiaj reprezentuje klub LKS Rupniów na pozycji napastnika. W 2012r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Limanowej, a obecnie studiuje w Krakowie na Politechnice Krakowskiej.
7. Artur Matras (Sokół Słopnice) - wychowanek Hutnika Kraków. W wieku 20 lat zaczął grać w Sokole Słopnice, gdzie z roczną przerwą podczas której występował w krakowskiej lidze okręgowej, gra do dziś. Od 2010 roku trener trampkarzy Sokoła Słopnice, z którymi w 2011 roku wywalczył awans do I Ligi Trampkarzy.
8. Leszek Filipiak (Witów Mszana Górna) - wychowanek Witowa Mszana Górna. W roku 2000 zadebiutował w rozgrywkach ligowych w kategorii trampkarzy. Później grał w juniorach. W wieku 16 lat rozpoczął grę w drużynie seniorskiej, w której gra do tej pory.
9. Radosław Kulewicz (Limanovia Limanowa) - zawodnik I drużyny seniorów Limanovii Szubryt. W rundzie jesiennej sezonu 2012/13 rozegrał wszystkie spotkania w pełnym, wymiarze czasu gry. Występuje na pozycji środkowego obrońcy. Wszechstronny sportowo. Będąc czołowym zawodnikiem tenisa stołowego w naszym regionie za namową trenerów wybrał piłkę nożną. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego z tytułem magistra wychowania fizycznego W chwili obecnej jedyny z wychowanków, który ma pewne miejsce w podstawowym składzie trzecioligowej Limanovii Szubryt.
10. Józef Gargas (Orkan Szczyrzyc) - przygodę z piłką rozpoczynał w trampkarzach Orkana Szczyrzyc. Następnie rozwijał się pod okiem Mariana Tajdusia w trampkarzach i juniorach LKS Jodłownik. Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął edukację w Liceum Ogólnokształcącym o profilu piłka nożna w Tymbarku, co łączyło się z przenosinami do KS Tymbark. Tam grał w juniorach młodszych i starszych, w klubie tym zaliczył debiut w seniorach. Jeszcze przed ukończeniem liceum ponownie reprezentował barwy Orkana Szczyrzyc z którym dwa razy wywalczył awans do IV ligi. W drużynie z miejscowości Ojców Cystersów występuje do dnia dzisiejszego, lecz z 12 miesięczną przerwą, kiedy to w sezonie 2009/10 był na rocznym wypożyczeniu w reaktywowanym LKS Jodłownik. Z klubem tym również zaliczył awans z A klasy do VI ligi.
NAJPOPULARNIEJSZY DZIAŁACZ SPORTOWY:
Tadeusz Lis - Prezes LKS "Zenit" Kasinka Mała. Od 1984 zawodnik LKS Zenit Kasinka Mała. Prezes Klubu w latach 1991 - 1993 oraz od 1998 do dzisiaj. Inicjator przebudowy i modernizacji stadionu sportowego w Kasince Małej. Jako trener prowadzi społecznie zajęcia treningowe z drużynami juniorów i trampkarzy. Zasłużony działacz sportowy wnosi ogromny wkład pracy społecznej w rozwój piłki nożnej na terenie gminy Mszana Dolna oraz Ziemi Limanowskiej.
Dodatkowo pucharami zostali wyróżnieni;
- Stanisława Niebylska - Wójt Gminy Laskowa,
- Ewa Pajor Przewodnicząca Rady Gminy Laskowa,
- Józef Król - Prezes AKS Ujanowice,
- Józef Salabura - sponsor strategiczny AKS Ujanowice,
- Grzegorz Nowak - sponsor AKS Ujanowice,
- Piotr Chełmecki - sponsor Klubu "dobry duch Klubu", grający w druzynie "oldboy",
- Józef Kmiecik - wzorowy gospodarz murawy boiska AKS Ujanowice,
- Adam Bukowiec - Skarbnik AKS Ujanowice - opiekun wszystkich obiektów sportowych Klubu,
- Mariusz Przystał - Sekretarz AKS Ujanowice, trener drużyn młodzieżowych, wielokrotny kró,l strzelców Kl"A",
W trakcie uroczystej gali, w imieniu Starosty Limanowskiego Jana Puchały podziękowanie dla Zarządu Powiatu za wsparcie finansowe odebrał Członek Zarządu Powiatu - Mieczysław Uryga.
Źródło: www.powiat.limanowa.pl