Autor: II Liceum Ogólnokształcące im. Legionów Józefa Piłsudskiego w Limanowej
„Wiesz-Umiesz -Uratujesz"
Opublikowany w: Wydarzenia
–
13 marca 2013
Życie to najcenniejszy dar, dzięki kilku prostym zasadom udzielania pomocy można uratować czyjeś życie. W ramach programu innowacyjnego realizowanego w klasie z elementami ratownictwa medycznego uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Legionów Józefa Piłsudskiego w ZSTiO w Limanowej pod opieką mgr Ireny Nowak zostali przygotowani teoretycznie i praktycznie do prowadzenia akcji ratowniczej w najczęściej występujących stanach zagrożenia życia.
Grupa licealistów w składzie: Beata Pachowicz, Aneta Dudek, Grzegorz Woźniak, Damiana Kapturkiewicza oraz absolwent II LO Henryk Załubski (obecnie student kierunku Ratownictwo Medyczne w WSZ w Nowym Sączu) 5 marca 2013 r. przeprowadzili zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej w klasach od 4-6 Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Laskowej. Podobne zajęcia przeprowadzone zostały tydzień wcześniej, tj. 26 lutego 2013 r. w Zespole Szkół im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi –Wola.
Warsztaty były przeprowadzone w trzech etapach: I - część teoretyczna (prezentacja multimedialna), II - pokaz filmów instruktażowych, III - ćwiczenia praktyczne.
Filmy prezentowane podczas zajęć, zostały nakręcone z udziałem młodzieży II LO: w roku 2003 - film instruktażowy dla wszystkich służb biorących udział w zdarzeniu masowym, jakim w tym przypadku był wypadek autokaru z młodzieżą szkolną oraz w roku 2009 - film dydaktyczny, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej nakręcony został przy współpracy z firmą LIM-MED.
Zarówno uczniowie Szkoły Podstawowej, jak i młodzież Gimnazjum obydwu szkół bardzo aktywnie, z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem podczas ćwiczeń praktycznych podeszli do ważnego problemu, jakim jest niesienie pierwszej pomocy przedmedycznej.
Przygoda II LO w Limanowej z ratownictwem medycznym zaczęła się dużo wcześniej. Już od 2003 roku młodzież naszego liceum brała udział w organizowanych przez Instytut Ratownictwa Medycznego w Krakowie ćwiczeniach, tzw. „ katastrofach”, pełniąc rolę pozorantów (katastrofa śmigłowca, który spada na biwakującą na leśnej polanie młodzież, zderzenie kilku pojazdów na drodze, skażenie chemiczne po przewróceniu się cysterny, wybuch bomby w dyskotece, pożar na statku „ Rożnów” na Jeziorze Rożnowskim, katastrofa w kamieniołomie, wybuch gazu w szkolnej kotłowni - to tylko niektóre pozorowane zdarzenia).
W 2004 r. w budynku szkolnym zostały także przeprowadzone ćwiczenia z jednostkami antyterrorystycznymi z całej Polski, które „odbijały” z rąk terrorystów zakładników, którymi byli nauczyciele i uczniowie. Nad przebiegiem akcji czuwali instruktorzy z Izraela, którzy, jak wiemy, z tego rodzaju problemami mają do czynienia na co dzień.
Z inicjatywy dr n. med. Przemysława Guły oraz pod patronatem Instytutu Ratownictwa Medycznego (w 2006 roku) w II LO w Limanowej powstała klasa o profilu biologiczno-chemicznym z elementami ratownictwa medycznego i już na początku swojego istnienia przeszła „chrzest bojowy” – uczniowie z tej klasy wzięli udział w Ogólnopolskich Mistrzostwach Ratownictwa Medycznego, które miały miejsce w Gródku nad Dunajcem.
Co roku, w maju i we wrześniu, uczniowie tej klasy biorą też udział w ćwiczeniach organizowanych przez Instytut, w ramach kształcenia służb medycznych z zakresu medycyny katastrof. W październiku 2007 roku uczniowie klas z elementami ratownictwa medycznego wybrali się na poligon Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, aby zobaczyć akcję strażaków podczas wypadków w transporcie szynowym, drogowym oraz podczas katastrofy lotniczej. W ramach projektu „Wiesz-Umiesz –Uratujesz” uczniowie pod opieką mgr Ireny Nowak opracowali prezentacje, które następnie przedstawiali w gimnazjach powiatu limanowskiego, w ramach popularyzacji tak ważnego problemu, jakim jest niesienie pierwszej pomocy przedmedycznej. Współpracując z Centrum Ratownictwa Medycznego w Limanowej młodzież ma możliwość, po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego, uzyskania certyfikatu potwierdzającego umiejętności niesienia pierwszej pomocy przedmedycznej.
Klasa ta przygotowuje uczniów do podjęcia dalszej nauki na kierunkach medycznych, takich jak: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, fizykoterapia.