Do czwartku (21 marca) wszystko musi być dopięte na przysłowiowy "ostatni guzik" - tego wieczora misterium Męki Pańskiej "Pójdź za mną" zobaczą najbliżsi i rodziny tych, którzy w reżyserowanym przez ks. Rafała Piórkowskiego i Katarzynę Wasilewską - nauczycielkę w ZSM nr 2, występują na scenie. A jest tych aktorów-amatorów ponad pół setki. Pomysłodawca i reżyser spektaklu, ks. Rafał Piórkowski pochodzący z Makowa Podhalańskiego mszański wikariusz i katecheta w ZSM nr 2, do pasyjnej sztuki szukał aktorów od jesieni roku ubiegłego. Wiedział, jak do tego się zabrać, bo mszańskie misterium nie było jego pierwszym dziełem. Księdzu Rafałowi już wcześniej udało się namówić i przekonać do występów na teatralnej scenie parafian w Libiążu, gdzie przed przenosinami do Mszany Dolnej z powodzeniem duszpasterzował. W Libiążu wielkopostne misteria na stałe wpisały się w kalendarz dni poprzedzających Wielki Tydzień i Wielkanoc.
Święta Wielkanocne tuż, tuż - dobrze, że do zainicjowanej przez ks. Zdzisława Balona byłego proboszcza parafii św. Michała, wielkopiątkowej, nocnej Drogi Krzyżowej ulicami naszego miasta, dopisujemy w tym roku kolejną piękną i potrzebną inicjatywę - Misterium Męki Pańskiej. Siedmiotygodniowy okres Wielkiego Postu winien być czasem refleksji i wyciszenia, ale czy jest ? Tempo życia, pośpiech i zagonienie skutecznie przesłaniają nam istotę tego ważnego w kalendarzu Kościoła, ale i życiu każdego z nas, okresu. Tak naprawdę to dopiero Wielki Tydzień uświadamia w pełni, że Wielkanoc na progu.
W tym roku na lepsze przeżywanie wielkotygodniowego Triduum przygotują nas i Misterium Męki Pańskiej, i ciesząca się każdego roku ogromnym zainteresowaniem, wielkopiątkowa, nocna Droga Krzyżowa ulicami Mszany Dolnej. Już dziś zachęcamy do uczestnictwa w obu tych wydarzeniach.
Na starych i niemiłosiernie trzeszczących deskach MOK-u trwają długie i wyczerpujące próby przed czwartkową premierą. Fachowcy (ks. Rafał i p. Katarzyna Wasilewska) twierdzą, że "naturszczyki" nadspodziewanie dobrze radzą sobie z rolami na scenie. Oczywiście, nikt na co dzień zajmujący się zarządzaniem w firmie, lub nauczaniem dzieci w szkole, nie stanie się z dnia na dzień, aktorem na miarę Gustawa Holoubka czy Jerzego Zelnika, ale nie takie wyzwania postawiono przed chórzystami z parafii św. Michała - na potrzeby Misterium, panowie wcielili się w faryzeuszy zasiadających w Sanhedrynie. Ubrani w stroje z tamtej epoki znakomicie oddają klimat odległych czasów, a swoją swobodą, naturalną grą i zachowaniem na scenie z pewnością pozwolą widzom na przeniesienie się choć na chwilę do Jerozolimy z epoki Chrystusa.
Drugą po faryzeuszach, dużą grupą występującą w Misterium są Apostołowie - podobnie, jak ci sprzed dwóch tysięcy lat, wywodzą się z różnych grup społecznych. Pośród tamtych powołanych przez Jezusa byli rybacy i celnik, a także przedstawiciele wielu innych zawodów. Podobnie i w sztuce ks. Piórkowskiego w rolach Apostołów zobaczymy dyrektorów, proboszczów, wójta, burmistrza i urzędników. W arcykapłanach widzowie rozpoznają z pewnością znane z życia publicznego postacie - Adam Malec (przewodniczący Rady Miasta) przybliży postać kontrowersyjnego arcykapłana Kajfasza, zaś inny radny, Jerzy Karczewski wcieli się w postać pobożnego Józefa z Arymatei. Znakomite kreacje aktorskie stworzyli; Tomasz Janik - na scenie w roli Poncjusza Piłata i Jerzy Łabuz - w misterium gra Jana Chrzciciela. Ale mszańskie misterium to nie tylko mężczyźni - podczas swojej ostatniej ziemskiej wędrówki Jezus spotkał wiele kobiet i z nimi spotkają się ci, którzy przyjdą na przedstawienia. W roli Maryi - Matki Zbawiciela zobaczymy Marię Gocał - prywatnie małżonkę Jana - stolarza, który z innymi kolegami "po fachu" Feliksem Majdą i Kazimierzem Bierówka pomagali tworzyć drewniane elementy scenografii na scenie. Marię Magdalenę zagra Dorota Mucha, a z jednym "wdowim groszem" do świątynnej skarbony przyjdzie p.Józefa Białkowska.
Żeby nie zdradzić wszystkich szczegółów sztuki, powiemy jeszcze o ostatniej już "umundurowanej" grupie na scenie - o rzymskich żołnierzach. Ksiądz Rafał "zmilitaryzował" na potrzeby przedstawienia mszańskich i gminnych strażaków-ochotników, a ich dowódcą "mianował" Józefa Malca, druha z Łostówki - na co dzień specjalistę od wysokiego napięcia w firmie TAURON. Na scenie momentów o "podwyższonym napięciu" z pewnością nie zabraknie, ale jak się ma doświadczenie z pracą pod prawdziwym napięciem, to i na scenie opanowania nie powinno zabraknąć.
Aktorzy to naturalnie "sól" całego przedsięwzięcia, ale sztuka bez scenografii, przedstawienie bez muzyki, świateł i rekwizytów uczyniłoby z całego pomysłu rzecz absolutnie nieprzydatną i mało "strawną" Aktorów "ubrała" JANDA - barwne i bogate szaty dla arcykapłanów i skromne, ale piękne tuniki Apstołów, suknie dla Maryi i płaczących niewiast znakomicie korespondują ze zbrojnymi tarczami żołnierzy (dzieło pracowników MOK-u) i rzymskimi sandałami na na nogach - te zaś wykonali p. Adam Piekarski i p.Tadeusz Kołodziej) Całość dopełniają światła i efekty - nad ich właściwym doborem czuwa Piotr Armatys i Michał Wyroba. Kropką nad "i" jest muzyka - piękna i momentami przerażająca, ale tak ma być i będzie, przekonuje Andrzej Leśniak, nauczyciel muzyki w ZSM nr 2.
Pozostało nam zaprosić na siedem przedstawień - "wejściówek" chyba już nie ma, ale jeśli komuś coś innego wypadło na zarezerwowany termin, prosimy, by bilet/ty oddał do MOK-u, a chętnych nie braknie, by je wykorzystać. Salę widowiskową mamy taką, jaką mamy - więcej widzów wpuścić nie można, a tym którym udało się otrzymać bilety, życzymy pięknych i głębokich przeżyć i wzruszeń i prosimy o wyrozumiałość dla występujących na scenie - to amatorzy, nie zawodowcy, choć w przygotowanie włożyli ogrom pracy i serca.
HARMONOGRAM PRZEDSTAWIEŃ MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ "Pójdź za mną":
- 21 marca (czwartek) godz. 19.00
- 23 marca (sobota) godz. 15.00 i 19.00
- 24 marca (Niedziela Palmowa) godz. 19.00
- 25 marca (Wielki Poniedziałek) godz. 19.00
- 26 marca (Wielki Wtorek) godz. 19.00
- 27 marca (Wielka Środa) godz. 19.00
Źródło: www.mszana-dolna.eu