Autor: Krzysztof Młynarczyk
Zdjęcie: Roman SzuszkiewiczCANTICUM IUBILAEUM w Łagiewnikach
Opublikowany w: Wydarzenia
–
03 kwietnia 2013
W najbliższą niedzielę (7 kwietnia) podczas Mszy św o godzinie 18:00 celebrowanej pod przewodnictwem Kard. Franciszka Macharskiego w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, wystąpi Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM z Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.
Jak co roku w pierwszą niedzielę po Wielkanocy Kościół Katolicki obchodzi Święto Miłosierdzia Bożego. Centralne uroczystości odbywają się w Światowym Centrum Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Limanowski zespół - Chór Canticum Iubilaeum po raz kolejny został wyróżniony i zaproszony przez władze kościelne archidiecezji krakowskiej do uświetnienia liturgii w Święto Miłosierdzia Bożego.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Limanowej i całego powiatu do wspólnej modlitwy podczas mszy św. o godzinie 18:00 w łagiewnickiej bazylice. Niech ten wyjątkowy dzień będzie przeżywany we wspólnocie mieszkańców naszego regionu – mówi Krzysztof Młynarczyk prezes chóru.
Warto wiedzieć:
Święto Miłosierdzia Bożego, ma najwyższą rangę wśród wszystkich postaci nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, które zostały objawione s. Faustynie. Po raz pierwszy o ustanowieniu tego święta mówił Pan Jezus w Płocku w 1931 roku, gdy przekazywał swą wolę, co do powstania obrazu:
Ja pragnę, aby było Miłosierdzia święto. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy; ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia (Dz.49).
Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy na święto Miłosierdzia ma swój głęboki sens teologiczny, który wskazuje na ścisły związek, jaki istnieje pomiędzy wielkanocną tajemnicą Odkupienia a tajemnicą miłosierdzia Bożego. Ten związek podkreśla jeszcze nowenna z koronki do Miłosierdzia Bożego, poprzedzająca to święto, która rozpoczyna się w Wielki Piątek. Święto jest nie tylko dniem szczególnego uwielbienia Boga w tajemnicy miłosierdzia, ale także czasem łaski dla wszystkich ludzi.
Pragnę - powiedział Pan Jezus - aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników (Dz.699).
Dusze giną mimo mojej gorzkiej męki. Daję im ostatnią deskę ratunku, to Jest święto Miłosierdzia mojego. Jeżeli nie uwielbią miłosierdzia mojego, zginą na wieki (Dz.965).
Wielkość tego święta mierzy się miarą niezwykłych obietnic, jakie Pan Jezus z tym świętem związał.
Kto w dniu tym przystąpi do Źródła Życia - powiedział Chrystus - ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar (Dz.300).
W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; (. . .) niech się nie lęka zbliżyć do mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat (Dz.699).
Aby skorzystać z tych wielkich darów, trzeba wypełnić warunki nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego (ufność w dobroć Boga i czynna miłość bliźniego) oraz być w stanie łaski uświęcającej (po spowiedzi świętej) i godnie przyjąć Komunię świętą. Nie znajdzie żadna dusza usprawiedliwienia - wyjaśnił Jezus - dopóki nie zwróci się z ufnością do miłosierdzia mojego, i dlatego pierwsza niedziela po Wielkanocy ma być świętem Miłosierdzia, a kapłani mają w dniu tym mówić duszom o tym wielkim i niezgłębionym miłosierdziu moim (Dz.570).