Podczas limanowskiego NEFROTESTU specjaliści badali mieszkańców powiatu pod kątem poziomu kreatyniny we krwi oraz wyliczali eGFR. „Podwyższony lub zbyt niski poziom kreatyniny to sygnał alarmowy, mogący świadczyć o zaburzeniach pracy nerek. eGFR to wskaźnik przesączania kłębuszkowego pokazujący skuteczność pracy nerek, czyli ich zdolność do filtrowania krwi. Na podstawie obu wyników i wywiadu medycznego przeprowadzonego z pacjentem lekarz jest w stanie ocenić stopień zagrożenia chorobą nerek i wystawić skierowanie na specjalistyczne badania” - tłumaczy lek. med. Agnieszka Pardała, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Limanowej.Wśród 508 osób, których udało się prawidłowo przebadać w limanowskim NEFROTEŚCIE, u 33 pacjentów (6,4 proc.) wyniki nie mieściły się w normach. To trochę poniżej statystycznych wyliczeń nefrologów, którzy oceniają, że, podobnie jak w krajach Europy Zachodniej, w Polsce na przewlekłą chorobę nerek (PChN) może chorować od 8 do 10 proc. społeczeństwa. „Nefrolodzy wyróżniają pięć stadiów przewlekłej choroby nerek. Na szczęście NEFROTEST w Limanowej, nie potwierdził niepokojących obserwacji lekarzy nefrologów, że nadal zdarza się, iż jest ona wykrywana w 4 lub 5 stadium. W naszej akcji nie było pacjentów z tak zaawansowanym stadium choroby – kiedy to nerki praktycznie całkowicie przestają już działać. ”– tłumaczy lek. med. Agnieszka Pardała."Przeprowadzenie testów krwi u 508 osób w ciągu jednego dnia było wielkim wyzwaniem dla całego naszego zespołu i osób z nami współpracujących. Mieszkańcom powiatu bardzo dziękuję za tak duże zainteresowanie akcją, a moim współpracownikom za zaangażowanie i poświęcony czas" – dodaje Grażyna Janik, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ Fresenius w Limanowej.Zainteresowanie rzeczywiście było ogromne. W ciągu dwóch dni rejestracji telefony dzwoniły bez przerwy i w związku z tym organizatorzy postanowili zwiększyć liczbę bezpłatnych badań z 400 do 500. Na badaniach pojawili się również Jan Puchała – Starosta Limanowski, Franciszek Dziedzina – Wicestarosta Limanowski oraz dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej –Marcin Radzięta.
Terapia nerkozastępcza w Limanowej
Centrum Dializ przy ulicy Piłsudskiego 61, działa od czerwca 1996 roku, od września 2010 roku pod szyldem Fresenius Nephrocare. Obecnie korzystając z 16 nowoczesnych stanowisk do hemodializy w stacji dializ leczy się 55 pacjentów. Stacja działa na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki czemu wszystkie wykonywane zabiegi są bezpłatne dla pacjentów.Zdążyć przed chorobą
Kampania NEFROTEST wystartowała 3 lata temu w Świebodzinie, w Światowym Dniu Nerek (11.03.2010). Organizowana jest przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizację zrzeszającą operatorów stacji dializ w Polsce) oraz lokalnego partnera. W ramach akcji w dziewiętnastu miastach przebadanych zostało bezpłatnie i bez skierowania ponad 11 tys. chętnych. Kilkuset trafiło do dalszej diagnostyki. Kolejna akcja badania krwi w ramach NEFROTESTU – odbędzie się jeszcze w kwietniu 2013 roku w Nowym Sączu.
Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Limanowej. NEFROTEST w powiecie limanowskim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. Władysław Sułowicz – Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii.
Patronat honorowy nad akcją sprawują: Wojewoda Małopolski – Jerzy Miller, Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa, Biskup Tarnowski – Andrzej Jeż, Starosta Limanowski – Jan Puchała, Burmistrz Limanowej – Władysław Biedaoraz Dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej – Marcin Radzięta.Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP.
Źródło: www.powiat.limanowa.pl
Podsumowanie NEFROTESTU Limanowa
Opublikowany w: Wydarzenia
–
07 maja 2013
Celem akcji NEFROTEST, w ramach której odbyło się badanie, jest upowszechnianie wiedzy o chorobach układu moczowego i przekonanie Polaków do regularnych badań profilaktycznych pod kątem chorób nerek.Wyniki 33 osób z 508 przebadanych w Centrum Dializ Fresenius, przy ul. Piłsudskiego 61, przekraczały normy, co może świadczyć o rozwijającej się u tych pacjentów chorobie nerek.