W uroczystość Zesłania Ducha św. Parafia Bazyliki Matki Bożej Bolesnej wzbogaciła się o 13 nowych ministrantów. W dzisiejszym świecie rozrywki i wartości materialnych jest coraz trudniej zdecydować się na wartości duchowe. Ale bez wartości ducha człowiek zatraca sens życia. Dobrze , że tych 13 chłopców chce ubogacać siebie wstępując do wspaniałej szkoły duchowego życia jakim jest być ministrantem.
MINISTRANT?według dokumentów Kościoła to członek ludu Bożego, który w czasie sprawowania liturgicznych obrzędów spełnia posługę pomocniczą w sposób określony przepisami Kościoła. Słowo „ministrant" pochodzi z języka łacińskiego " ministrare" i oznacza "służyć, pomagać". Ministrant służy kapłanowi i ludowi Bożemu, a przez to służy samemu Bogu. Zatem ministrant będąc blisko ołtarza jest świadkiem samego Jezusa Chrystusa , który w eucharystii uobecnia Siebie. Pozwala to , aby stawał się cichym światkiem dobra, najpierw w swoim sercu , później w rodzinie , szkole, środowisku i ojczyźnie.
Tak więc ministrant jest:
Po pierwsze pomocnikiem kapłana przy sprawowaniu mszy św. oraz innych nabożeństw liturgicznych. Usługuje księdzu a bezpośrednio samemu Bogu i ludziom którzy w eucharystii szukają duchowej siły.
Po drugie jest tym który niesie konkretne znaki. W imieniu ludzi przynosi do ołtarza chleb, wino i wodę , które na ołtarzu przemienią się w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.
Po trzecie jest znakiem jedności Ludu Bożego, bo Kościół to Biskupi, Kapłani i Wierni, którzy w takim składzie stanowią jedność. Ministrant jest delegatem Ludu Bożego reprezentantem Wiernych.
To dzisiejsze wydarzenie niejednokrotnie jest początkiem poważnych decyzji życiowych jakim jest powołanie kapłańskie. Ilu to kapłanów zawdzięcza swoje powołanie cudownej szkole życia duchowego jaką jest bycie ministrantem. Wspierajmy modlitwą tych 13 chłopców aby zawsze byli wierni Bogu i Ojczyźnie.
Tekst i zdjęcia: Stefan Hutek